Anadolu’da İlk Tarım Faaliyeti Nerede Yapıldı

by merak-aver
1 Yorum
anadolu'da ilk tarım faaliyeti nerede yapıldı

Tarım, bitki ve hayvan yetiştirme bilimi ve sanatıdır. Tarım, yerleşik insan medeniyetinin yükselişinde kilit bir gelişmeydi. Peki, dünyada tarım tarihi nasıl gelişti? Bunun yanında Dünyada ve Anadolu’da ilk tarım faaliyeti nerede yapıldı?

Dünyada İlk Tarım Nerede Yapıldı?

Tarım kelimesi yani agriculture, Latince tarla anlamındaki “ager” ve yetiştirme anlamındaki “kultura” kelimelerinin İngilizce uyarlamasıdır.

Bir göz atın. Genetik Islah Nedir?

anadolu'da ilk tarım faaliyeti nerede yapıldı

Tarım, dünyanın farklı yerlerinde bağımsız olarak başladı.

İnsanlık tarihindeki ilk tarım toplumları Bereketli Hilal olarak tabir edilen, Fırat, Dicle ve Nil ırmaklarının beslediği Irak, İsrail, Filistin, Suriye, Lübnan, Ürdün ve Güneydoğu Anadolu’yu kapsayan bölgede yaşamıştır. Bu bölgede insanlar yaklaşık 9.000-10.000 yıl önce tarımsal faaliyetlere başladılar.

adadolu'da ilk tarım faaliyeti nerede yapıldı

M.Ö. 8.000 civarında Sümerler, Dicle ve Fırat nehirlerine bağlı sulama kanal sistemleri kurdu. Ve böylece yerleşik halde yaşamaya başladılar.

M.Ö. 3.600 yılında Perulular Pamuğu evcilleştirdi.

M.Ö. 3.000 yıllarına tarihlenen resimlerde ilk pulluklara rastlandı.

M.Ö. 500 yıllarından itibaren Çin’de tarım gelişti. Bunun sonucunda tahıl ambarı sistemi ve yaygın ipek yetiştiriciliği sistemli hale geldi.

M.Ö. 400 yıllarından itibaren Mayalar tarımı geliştirdi. Bunun sonucunda, tarım yapmak için bataklık arazileri tarım arazilerine dönüştürdüler.

M.Ö. 1. yüzyılda suyla çalışan tahıl değirmenleri kullanılmaktaydı.

M.S. 2. yüzyılın sonlarına doğru, demir saban demirleri gelişti.

Sanayi Devrimi’nden bu yana, birçok ülke gelişmiş ekonomilere geçiş yaptı ve tarımda çalışan insanların oranı giderek azaldı. Fakat halen dünyadaki işçilerin üçte birinden fazlası tarımda çalışıyor.

İlk Tarım Yapan Uygarlık

Çoğu teoreme göre ilk tarım, insanların vahşi doğadan topladığı bitkisel besinlerini ve tohumlarını mağara önlerine düşürmesiyle başladı. Böylelikle insanlar tüm gün yiyecek aramak yerine bitkileri toprağa ekerek devamlı olarak yerleşik halde besin elde etmenin yolunu fark etti.

Türkiye’de Tarım Tarihi

anadolu'da ilk tarım faaliyeti nerede yapıldı

Anadolu’da İlk Defa Tarımsal Üretim Ne Zaman Başlamıştır?

Orta Anadolu, Bereketli Hilal dışında tarımın en erken yapılmaya başlandığı bölgelerden biridir.

Arkeolojik bulgulara göre Anadolu’da tarımın ilk izleri M.Ö. 8.300 yıllarında ortaya çıkmıştır.

Anadolu’da İlk Tarım Faaliyeti Nerede Yapıldı?

Karaman şehir merkezine 39 km uzaklıkta bulunan ve tarihi 11.000 yıl öncesine dayanan, öğütme taşları ve havan parçaları bulunan Pınarbaşı Höyüğü…

Konya şehir merkezine 52 km mesafede bulunan, tarihi 9.000 yıl öncesine dayanan ve insanların kendi ekmek ihtiyaçlarını karşıladıkları Çatalhöyük…

– Konya il sınırları içinde bulunan, tarihi 10.000 yıl öncesine dayanan ve tarımcılık aşamasının başlarında bulunduğu düşünülen Boncuklu Höyük…

Diyarbakır il merkezine 7 km mesafede bulunan, tarihi 10.000 yıl öncesine dayanan ve avcı – toplayıcılıktan tarım yapan ve hayvan yetiştiren bir topluma geçiş aşamaları görülebilen Çayönü Höyüğü bunlara örnektir.

You may also like

1 Yorum

Entansif Tarım Nedir? - Türkiye'de Entansif Tarım - Merakaver Şubat 20, 2021 - 2:42 pm

[…] Bir göz atın! Anadolu’da İlk Tarım Faaliyeti Nerede Yapıldı? […]

Cevapla

Yorum Yaz