Bir Devin Düşüşü Yazarı Kimdir?

by merak-aver
0 Yorum
Bir Devin Düşüşü Yazarı Kimdir?
Bir Devin Düşüşü Yazarı Kimdir?

Bir Devin Düşüşü Kitabı

1965 yılında yazılan ve yayınlandığı dönemde büyük yankı uyandıran Bir Devin Düşüşü yazarı kimdir? Rus devrimi sonrası yaşanan acıları ve devrim sonrası Rus halkının zor şartlar altındaki yaşantısı ile üst kademede bulunanların insanlık dışı tavırlarını anlatıyor Bir Devin Düşüşü. Kitabın kahramanı Mihail Gorin’in, büyük Rus yazarı Maxim Gorki olduğu bilinmektedir. Dört yılda yazılmış bir eserdir. Kanada’da “Governor General” edebiyat ödülünü kazanmıştır. Kitap aslında 600 sayfadır ama daha sonra yazar tarafından 200 sayfaya indirilmiştir.

Küçük Prensin Yazarı Antoine de Saint-Exupery Kimdir? yazımıza bir göz atın.

Bir Devin Düşüşü Yazarı Kimdir?

Bir Devin Düşüşü Yazarı Kimdir?
Bir Devin Düşüşü Yazarı Kimdir?

Gençlik yıllarında çeşitli hikâyeler de yazan, Bir Devin Düşüşü kitabının yazarı Igor Gouzenko’dur.

Igor Gouzenko Kimdir?

Igor Gouzenko’nun hayat hikâyesi kitaplarından daha fantastik ve çok daha fazla roman tadında. Gouzenko 26 Ocak 1919’da Moskova’nın 100 kilometre kuzeybatısındaki Dmitrov yakınlarındaki Rogachev köyünde doğdu. Üç çocuğun en küçüğüydü.

Moskova Mimarlık Enstitüsü’nde okudu. Enstitüde eşi Svetlana (Anna) Gouseva ile tanıştı; çift tanıştıktan kısa bir süre sonra evlendi.

II. Dünya Savaşı’nın başında, bir yıl boyunca şifre kâtibi olarak eğitim aldığı orduya katıldı. Daha sonra Kanada Ottawa’daki Sovyet büyükelçiliğinde şifre kâtipliği yaptı. 5 Eylül 1945’te, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden üç gün sonra, SSCB’nin Batı’daki casusluk faaliyetlerine ilişkin 109 belgeyle kaçtı. Kanada hükümeti tarafından hayatlarının tehlikede olduğu gerekçesiyle Gouzenko ve ailesine sığınma hakkı verildi.

Şubat 1946’da, Sovyetler Birliği’nin kontrolü altındaki bir Kanadalı casus ağının, gizli bilgileri Sovyet hükümetine aktardığı haberi yayıldı. Kanada hükümeti çalınan bilgilerden daha çok, gelecekteki düşmanların eline geçmesi muhtemel sırların potansiyelinden endişe ediyordu. Kanada nükleer bomba teknolojisi ile ilgili erken araştırmalarda önemli bir rol oynamıştı. Bu tür hayati bilgiler, diğer ulusların elinde Kanada çıkarları için tehlikeli olabilirdi.

Bu, Kanada Başbakanı Mackenzie King’i Kanada’daki casusluğu araştırmak için Kraliyet Komisyonu’nu toplamaya zorladı.

Gouzenko, İngiltere ve Kuzey Amerika’da devam eden casusluk soruşturmalarına büyük ölçüde yardımcı olan birçok hayati ipucu sağladı. Verdiği belgeler, Sovyetler Birliği için casusluk yapan çok sayıda casusu ortaya çıkardı.

Gouzenko, Sovyet istihbaratının nükleer sırları çalma çabalarını ve uyuyan ajanlar yerleştirme tekniğini açığa çıkardı. Tarihçi Jack Granatstein bu olayı “kamuoyu için Soğuk Savaş’ın başlangıcı” olarak nitelendirmiştir.

Gouzenko ve ailesine Kanada hükümeti tarafından Sovyet misilleme korkusundan, başka bir kimlik verildi. Kanada hükümeti tarafından atanan Gouzenko, hayatının geri kalanını George Brown adı altında yaşadı.

Gouzenko 1982’de Ontario, Kanada’da kalp krizinden öldü. Karısı Svetlana ise Eylül 2001’de öldü ve yanına gömüldü.

Bir Devin Düşüşü Yazarı Kimdir?

Film

Gouzenko Olayı’nın öyküsü günümüze kadar iki kere sinemaya uyarlandı. İlki 1948 yapımı The Iron Curtain adlı filmdi.

İkincisi ise 1954 yapımı Operation Manhunt filmidir.

Kaynak: Wikipedia

You may also like

Yorum Yaz