Biyofili Nedir? Biyofilik Şehirler Ne Anlama Geliyor?

by merak-aver
5 Yorumlar

Biyofili Nedir?

Biyofili Nedir

Doğa ile iç içe olan yaşamımızın yerini kent yaşamının almasıyla birlikte, insanların doğa ile bağlantıları neredeyse kopma noktasına geldi. Buna karşılık biyofilik tasarımlarla; doğa ile bağlantı kurmanın yenilikçi yollarını arıyoruz. Peki, biyofili nedir, biyofili tasarımlar ve biyofilik şehirler ne anlama geliyor? Gelin hep birlikte bu sorunun cevabını inceleyelim.  

Biyofili Nedir

“Biyofili”, doğaya veya canlı sistemlere doğuştan gelen yakınlığı, içgüdüsel olarak onunla bağlantı kurma bir arada olma eğilimini ifade eder. Biyofili Yunanca “biophili” sözcüğünden gelir.  Bio sözcüğü hayat, philia sözcüğü de düşkünlük, sevgi anlamına gelir.

 Bu terimi ilk olarak Erich Fromm ortaya attı. Fromm canlı ve hayati olan her şeye ilgi duymanın psikolojik yönü olarak tanımladı.

Biyofili hipotezi, insanların doğa ve diğer yaşam biçimleriyle bağlantı kurma konusunda doğuştan gelen bir eğilime sahip olduğunu öne sürer. Edward O. Wilson bu hipotezi Biophilia (1984) adlı kitabında tanıtmış ve popüler hale getirmiştir.

Biyofili Tasarım Örnekleri

Vaktimizin %90’nını iç mekânlarda geçiriyoruz. Bu durum dış mekânı içeri taşıyan iç mekânlar yaratmak zorunda olduğumuz anlamına geliyor.

Mimaride biyofilik tasarım, insanları doğal çevre ile yeniden birleştirmeyi içeren sürdürülebilir bir tasarım stratejisidir. Bu tasarımlar, içinde ve çevresinde daha fazla kullanılabilir yeşil alan bulundurur Biyofilik şehirler gibi ekosistemleri onlara bütünleşmiş daha yeşil şehirler kurmayı amaçlar.

Dünya şehirlerinin merak uyandıran isim anlamlarını incelediğimiz Şehirler ve Anlamları blogumuza bir göz atın!

Biyofilik Şehirler

Biyofilik şehirler

Teknolojik gelişmeler ile binaların ve arabaların içinde çok daha fazla zaman harcıyoruz. Bunun sonucunda doğadan koptuğumuz yadsınamaz bir gerçek. Bu nedenle insanlar doğayla yeniden bağlantı kurma ihtiyacını her geçen gün daha da fazla hissediyor. Biyofilik şehirler de tam olarak bu ihtiyaçtan doğmuş. İşte bazı biyofilik şehir örnekleri;

Pittsburgh, PA – Tarım için Yeni Gelecek

Siyah çiftçiler, yirmi yıldan uzun bir süre önce atılan bir temele dayanıyor. Bu temelle altyapı inşa etmek için toplu bir çaba ile Pittsburgh’da yepyeni bir topluluk oluşturdular.

San Francisco, CA – Kamusal Alanlar için Yeni Esneklik

San Francisco, çok çeşitli sakinler için mikro hareketliliği kolaylaştırmak adına kamusal alanlarını açmaya devam ediyor. Şehir, yavaş sokaklar programının üçüncü aşamasına girdi. Kaldırımların ve diğer kamusal alanların daha esnek kullanımı için yeni bir ‘Paylaşılan Alanlar’ programını başlattı.

Edmonton, Kanada – Yerel, Sağlıklı Yemek İçin Seçenekler Oluşturma

Biyofili Nedir

In Edmonton tarafından yürütülen iki proje, artan bahçe alanı ve taze gıda ihtiyacı için tasarlanmış. Şehir, topluluk bahçelerinin sayısını artırdı. Bunun sonucu olarak beş dönümlük araziyi City Farms adlı bir bahçeye dönüştürdü.

San Francisco, CA: Doğallığı Bul

Şehir, çok sayıdaki güzel parklara, doğal alanlara ve şaşırtıcı bir kuş çeşitliliğine sahip. Bunun yanında nesli tükenmekte olan türlere ve 450’den fazla yerli bitkiye ev sahipliği yapar. Eyalet yetkilileri ve yerel yetkililer tarafından yayınlanan halk sağlığı kararlarına yürekten bağlılar. Bu sayede mahallenizde açık havada eğlenirken güvenli ve sağlıklı kalmaya ilişkin hiçbir endişeniz olmaz.

Başkent ve Doğa Washington, DC

Parks Rx’ten doğanın faydalarından yararlanırken, dışarıda güvenle vakit geçirmek için size imkan sağlayan pek çok proje mevcuttur.

Biyofilik şehirler hakkında daha fazla bilg almak için biophiliccities.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

You may also like

5 Yorumlar

Hedonizm Nedir - Hedonizm Felsefesinin Özellikleri Nelerdir - Merakaver Aralık 18, 2020 - 12:40 am

[…] iç içe olmayı seviyor musunuz. Biyofili Nedir yazımız ilginizi […]

Cevapla
Genetik Islah Nedir? - Hayvancılıkta Genetik Islah Ne Demek? Şubat 13, 2021 - 12:51 pm

[…] Bir göz atın. Biyofili Nedir? Biyofilik Şehirler Ne Anlama Geliyor? […]

Cevapla
Protez Tırnak Uzmanı Nasıl Olunur? Kurs, İş İmkanı ve Eğitim Şubat 21, 2021 - 7:57 pm

[…] Bunun haricinde tırnak butiklerde, otellerin bakım bölümlerinde, kliniklerde ve hastanelerin ilgili bölümlerinde […]

Cevapla
Kır Yerleşmeleri Nedir? - Özellikleri Nelerdir?Merakaver Şubat 28, 2021 - 12:09 am

[…] Bir göz atın. Biyofili Nedir? Biyofilik Şehirler Ne Anlama Geliyor? […]

Cevapla
Elektromanyetik Kirlilik Nedir? - İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir? Mayıs 2, 2021 - 1:16 pm

[…] “Biyofili”, doğaya veya canlı sistemlere doğuştan gelen yakınlığı, içgüdüsel olarak onunla bağlantı kurma bir arada olma eğilimini ifade eder. Bir göz atın, Biyofili Nedir? […]

Cevapla

Yorum Yaz