Dragoman Nedir?

by merak-aver
1 Yorum
dragoman nedir
dragoman nedir

Dragoman Nedir?

Milyoner yarışmasında sorulmasıyla ilgi ve merak konusu olan dragomanlık mesleğini sizin için araştırdık. Dragoman nedir sorusunu ve tarihini gelin birlikte inceleyelim.

Özellikle devletlerarası ilişkilerde kullanılan, genellikle azınlık tebaadan gelen ve bir devlet görevlisi sayılan tercümanların Tanzimat dönemine kadar kullanılan yaygın adı.

Osmanlı İmparatorluğunun yabancı şirketlerle yaptığı ticaret anlaşmalarına aracılık eden kimsedir.

Dragoman, Türkçe, Arapça ve Farsça konuşulan ülkeler ile Orta Doğu ve Avrupa büyükelçilikleri, konsoloslukları, konsolosluk yardımcıları ve ticaret karakolları arasında tercüman, tercüman ve resmi rehberdi. Bir dragomanın Arapça, Farsça, Türkçe ve Avrupa dillerine hâkim olması gerekiyordu.

Malpraktis Nedir? yazımıza bir göz atın.

Dragomanlık Tarihi

dragoman nedir
dragoman nedir

Osmanlı kayıtlarında kaydedilen ilk imparatorluk dragomanı 1479’da bir antlaşma yapmak üzere Venedik’e gönderilen Lütfi Paşa’dır.

Dragomanların sağladığı arabuluculuk talebi, Osmanlıların gayrimüslim uluslarla artan diplomatik ve ticari faaliyetlerinin bir neticesi olarak öne çıktı. Dragomanlar, Babıali’nin Hristiyan ülkeleriyle ilişkilerinde diplomatik ve dilbilimsel görevleri birleştirdi ve böylece bazı dragomanlar Osmanlı siyasetinde önemli roller oynamaya başladılar.

Dragomanlık mesleğinde Yunanlılar hâkim olma eğilimindeydi. Ancak bu hâkimiyet 1821’de Yunan bağımsızlık Savaşı’nın başlamasıyla değişti. 1821’de baş dragomancı Constantine Mourouzi sadakatsizlik şüphesiyle idam edildi ve halefi Stavraki Aristarchi 1822’de görevden alındı ​​ve sürgüne gönderildi. Cevapsız yazışmaların birikmesiyle birlikte, baş denizcilik eğitmeni İshak Efendi, görevi devraldı ve tamamen yeni bir kelime haznesi oluşturmak zorunda olduğu Batı bilimsel literatürünün Türkçeye çevrilmesinde öncü oldu. İshak Efendi’nin ardından baş dragoman ve ekibi müslümandı ve Tercüme Bürosu, Avrupalı ​​kültüre aşinalığıyla Tanzimat döneminde yeni bir etki ve güç merdiveni oldu; bu bilgi büyük ölçüde 19. yüzyılın ortalarında ve sonlarında ordunun, bürokrasinin ve dini kurumların eski merdivenlerinin yerini aldı.

Batılı Dragomanlar

dragoman nedir
dragoman nedir

Batı dillerini Osmanlı diline çeviren bu dragomanlar çevirmen, tercüman, yazar olduklarından ve Osmanlı kültürünün maddi ve moda inceliklerine çok aşina oldukları için Farsça, Arapça ve Türkçe dillerinde akademik dil eğitimi aldılar. Batılı dragomanlar, 17. ve 18. yüzyıllar boyunca Avrupa’nın Latin bölgelerinde İslam kültürü hakkında geniş kapsamlı bir merakın yayılmasında etkili oldular.

Kaynak: Wikipedia

You may also like

1 Yorum

Epigrafi Nedir? - Epigrafi Neyi İnceler? - Merakaver Şubat 10, 2021 - 7:28 pm

[…] uluslararası ilişkilerinde tercüman olarak çalışan dragomanları inceledeğimiz Dragoman Nedir? blogu ilginizi […]

Cevapla

Yorum Yaz