Dünya Üzerinde İlginç Bilgiler

by merak-aver
1 Yorum

Merakaver içeriklerle dolu dünya üzerinde ilginç bilgiler serimizin üçüncü bölümüyle sizlerleyiz. Konu ayırt etmeksizin biriktirdiğimiz serimizi beğeneceğinizi umuyoruz.

Dünya büyük, bilgi kaynağı ise sınırsız…

Dünya Üzerinde İlginç Bilgiler

Gramofon

Gramofon Kelime Anlamı
Gramofon Kelime Anlamı

Serinin klasiği olan latince bir kavramla başlayalım.

** Gramofon sözcüğü; eski Yunancada grammein ve fones sözcüklerinden türemiştir. “Fones=ses” “grammein=yazmak” anlamına gelir.

Oscar Ödülü Hakkında

Dünya Üzerinde İlginç Bilgiler
Dünya Üzerinde İlginç Bilgiler

** Oscar ödülünü kazananlar bu ödülü satamazlar. Eğer ödülden kurtulmak isterlerse ancak Akademiye 1 dolar karşılığında iade edebilirler.

Bir filmin Oscar’a aday olabilmesi için 40 dakikadan uzun olması, Los Angeles sınırlarında gösterimin en az bir hafta sürmüş olması gerekir.

Hollywood Değil Nollywood

Dünya Üzerinde İlginç Bilgiler
Dünya Üzerinde İlginç Bilgiler

UNESCO’nun verilerine göre Nijerya sinema sektörü NOLLYWOOD, dünyanın en fazla film üretilen ikinci piyasası konumuna gelmiştir.

Bilinmeyen İlginç Bilgiler

İsrail Futbol Federasyonu

** İsrail, Asya’da bulunmasına rağmen AFC(Asya Futbol Federasyonu)ülkeleri tarafından boykot edildikten sonra, 1994 yılında UEFA’ya katılmıştır.

Dünyanın En Büyük Gemisi

Dünyanın En Büyük Gemisi
Dünyanın En Büyük Gemisi

** Dünyanın en büyük gemisi olan “Harmony of the Seas” 227 bin ton ağırlığında 6 bin 360 yolcu ve 2 bin 100 mürettebat taşıyabilmektedir.

Titanicten 5 kat büyük “Harmony of the Seas” yüzme havuzları, oyun salonları, buz pisti, su kaydırağı, gibi birçok özelliği barındırmaktadır.

Dünyanın En Çok Satılan Oyuncağı

Dünyanın En Çok Satılan Oyuncağı

** Dünyada en çok satılan oyuncağının yaklaşık 300 milyon adetle “Rubik Küpü” olduğu söylenir. Rubik Küpü’nü en hızlı bitirme dünya rekoru 4.90 saniye ile Lucas Etter’e Türkiye rekoru ise 9.60 saniye ile Can Gücüyener’e aittir.

Ordan Burdan

** Osmanlı veziriazamı Pargalı İbrahim Paşa, Kanuni’nin Manisa’da şehzadeliği döneminde himaye altına aldığı bir köleydi.

** Osmanlı Devleti’nde; kel, köse, doğuştan sünnetli, yahudi, çoban, sığırtmaç, İstanbul’u görmüş olanlar devşirilmezdi.

** Atlas Okyanusu uçakla ilk defa 1927 yılında geçilmiştir. Charles Lindbergh isimli havacı uçuşu New York’tan Paris’e yapmıştır.

Serinin devamında görüşmek üzere.

Yazımız ilginizi çektiyse, serinin diğer bölümleri olan İlginç Bilgiler ve

İlginç Bilgiler 2020 yi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Wikipedia

You may also like

1 Yorum

İlginç Bilgiler 4 - Merakaver Kasım 5, 2020 - 1:03 am

[…] İlginç Bilgiler 3 […]

Cevapla

Yorum Yaz