Elektromanyetik Kirlilik Nedir?

by Ahmet ÖZBİL
0 Yorum
elektromanyetik kirlilik nedir

Elektromanyetik Kirlilik Nedir?

Günümüzde hava, ses, atık gibi kirlilik çeşitlerinin yanı sıra elektromanyetik kirlilik adında zararlı bir çeşit daha vardır. Peki, elektromanyetik kirlilik nedir?

Elektromanyetik kirlilik; elektronik akım taşıyan cihazların, elektrik tellerinin yaydığı ve canlılar üzerinde bozucu etkiler yaratan dalgalardır.

Elektromanyetik kirliliği her zaman gözlerimizle göremeyiz. Fakat bazen cep telefonumuzun çalmasıyla televizyonda karlanma yaparak, bazen de yüksek gerilim hatları yakınında uçan helikopterleri bile düşürerek kendini gösterir.

Elektromanyetik Kirlilik Örnekleri

Canlı hayatına zararı bulunan bu elektromanyetik dalgalar bunun yanında DNA bozukluğu, baş ağrısı, stres gibi rahatsızlıklar vermektedir.

Bunun en basit örneği bilgisayar ortamında çalışan insanlardır. Buna bağlı olarak elektronik aletlerle iç içe olan yerlerde çalışanların stres baş ağrısı gibi problemler yaşamaktadır.

Elektromanyetik dalgalar yüksek frekanstan düşük frekanssa doğru 7 kategoridedir.

Gama ışını, X ışını, Mor ötesi, Görünür ışık, Kızılötesi, Mikrodalga, Radyo dalgası.

Onlarca çeşit elektronik aletten çıkan dalgalar elektromanyetik dalga kirliliği oluşturmaktadır. Bununla ilgili hem ulusal hem de yerel kurallar ve sınırlar vardır. Bu kuralları incelemek için resmî gazetede yayımlanan yönetmeliğe bakabilirsiniz.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/04/20180417-2.htm

Elektromanyetik Kirliliğin İnsan Sağlığına Etkileri

Elektromanyetik kirliliğin hemen fark edilen ve zaman geçtikçe fark edilen farklı zararları bulunmaktadır.

Baş ağrısı, mide bulantısı, uykusuzluk, huzursuzluk, stres, yorgunluk… gibi durumlar kısa vadede fark edilirken uzun vadede fark edilenler şunlardır;

DNA ve kromozomlar üzerinde hasar. Ayrıca bağışıklık sistemi zayıflaması, beyin tümörü riskinin artması, sperm sayısının azalması, kanser.

Radyasyonun en yaygın sağlık tehlikesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda yaklaşık 100.000 ila 1 milyon yeni cilt kanserine neden olan güneş yanığıdır.

“Biyofili”, doğaya veya canlı sistemlere doğuştan gelen yakınlığı, içgüdüsel olarak onunla bağlantı kurma bir arada olma eğilimini ifade eder. Bir göz atın, Biyofili Nedir?

Elektromanyetik Kirlilik Nasıl Önlenir?

elektromanyetik kirlilik nasıl önlenir

Elektromanyetik dalgalar elektronik cihazlardan çıkmaktadır. Bu kirliliği engellemenin en basit yolu bilinçli kullanımdır. Bunun için kullanmadığınız elektronik cihaz varsa kapatın ya da fişini tamamen çekin.

Cep telefonu kullanımını azaltın.

Yatak odanızda elektronik alet bırakmayın

Erken uyanmak için elektronik bir alet yerine pil ile çalışan saat tercih edin.

You may also like

Yorum Yaz