Entansif Tarım Nedir?

by merak-aver
2 Yorumlar
entansif tarım nedir

Entansif Tarım Ne Demek?

30.000 yıl önce avcı-toplayıcı kültürü 6 milyon insanı besledi. 3.000 yıl önce ilkel tarım 60 milyon insanı besledi. 300 yıl önce daha yoğun bir tarım 600 milyon insanı besledi. Bugün entansif (yoğun) tarım 8 milyar insanı beslemeye çalışıyor. Peki, entansif tarım nedir?

Entansif tarım, birim alan başına düşen verimliliği en üst düzeye çıkarmaya odaklanır. Sanayi devrimiyle ortaya çıkmıştır. Bu gelişmelere bağlı olarak 1892’de ilk benzinli traktör üretildi ve hayvanların yerini makineler aldı. Daha sonra mekanik biçerdöverler, ekiciler, nakil makineleri ve diğer ekipmanlar gelişti tarım daha fazla devrimli hale geldi.

Bir göz atın! Anadolu’da İlk Tarım Faaliyeti Nerede Yapıldı?

entansif tarım nedir

Bu tarım yönteminde iklim şartlarından etkilenme azdır. Tarımsal üretimde yıldan yıla dalgalanma fazla yaşamaz. Sulama ve gübreleme yaygındır. Nadas yerine nöbetleşe ekim uygular. Tohumlar kalitelidir. Birim alandan elde edilen verim fazladır.  Makineleşme, sulama ve gübreleme yaygın olarak yapılmaktadır.

Entansif Tarım Yöntemleri

Tohumlar

1970’lerde bilim adamları yüksek verimli mısır, buğday ve pirinç çeşitleri yarattı. Bunlar, diğer çeşitlere kıyasla daha yüksek bir nitrojen emme potansiyeline sahiptir. Yüksek verimli çeşitler geleneksel çeşitlerden birkaç kat daha iyi performans gösterir.

Mahsul Rotasyonu

Mahsul rotasyonu veya mahsul sıralaması, aynı alanda ardışık olarak farklı türde mahsul yetiştirme uygulamasıdır. Bu durum bir türün sürekli olarak ekilmesi sonucunda ortaya çıkan patojen ve haşere oluşumundan kurtulmaya yardımcı olur. Ayrıca topraktaki besin maddelerinin tükenmesini önler. Derin köklü ve sığ köklü bitkileri sırayla ekmek, toprak yapısını ve verimliliği iyileştirir

Sulama

Mahsul sulama, dünyadaki tatlı su kullanımının % 70’ini oluşturmaktadır. En eski ve en yaygın tür olan salma sulama, suyu eşit olmayan bir şekilde dağıtır. Oysa yağmurlama, çok daha eşit ve kontrollü bir dağıtım sağlar. Bunun yanında damla sulama pahalı ve az kullanılan türdür ancak suyu bitki köklerine minimum kayıpla iletir.

Yabancı Ot Kontrolü

Tarımda, sıvı herbisit püskürtücü makineler tarafından gerçekleştirilen sistematik yabancı ot yönetimi gerekir. Herbisitler, mahsulü nispeten zarar görmeden bırakırken belirli hedefleri öldürür.

Teraslama

entansif tarım yöntemleri
Teraslama Yöntemi

Tarımda teras, sulama suyunun hızlı yüzey akışını yavaşlatmak veya önlemek için bir toprak koruma yöntemi olarak tasarlanan, tepelik ekili bir alanın düzleştirilerek yapılan bir bölümüdür.

Türkiye’de Entansif Tarım

Bazı ülkelerin buğday verimleri, entansif tarım nedir sorusuna açık bir cevap verir. Örneğin hektar başına verim; Belçika ve Almanya 3600 kg, Fransa 4500 kg, Hollanda 4800 kg. Oysa aynı verim Türkiye’de 1800–2000 kg, Orta Doğu ve Afrika’da 1000–1200 kg’dır.

Entansif Tarım Türkiye’de Nerelerde Yapılır?

Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak uygulanmaktadır.

Modern tarım en fazla Ege bölgesinde yapılmaktadır. Buna bağlı olarak entansif tarımın en yoğun yapıldığı şehirlere ise İzmir, Bursa ve Adana örnektir.

You may also like

2 Yorumlar

Organik Tarım Nedir - Türkiye'de Organik Tarım - Merakaver Şubat 22, 2021 - 11:31 am

[…] Bir göz atın. Entansif Tarım Nedir? […]

Cevapla
Ekstansif Tarım Nedir? - Ekstansif ve Entansif Tarım Arasındaki Farklar. Şubat 26, 2021 - 12:12 am

[…] Entansif Tarım Nedir? […]

Cevapla

Yorum Yaz