Ergoterapi Nedir Ergoterapist Ne İş Yapar

by merak-aver
3 Yorumlar
ergoterapi nedir

Ergoterapi Nedir?

Geçmişi M.Ö. 100 lü yıllara dayanan ve son yüzyılda popüler olmaya başlayan yardımcı sağlık mesleği olan ergoterapi nedir ve ne iş yapar. Ergoterapi, bireylerin, grupların veya toplulukların faaliyetlerini veya mesleklerini geliştirmeyi, iyileştirmeyi hedefleyen yardımcı bir sağlık mesleğidir. Ergoterapistler ve mesleki terapi asistanları genellikle zihinsel sağlık sorunları, engellileri, yaralanmaları veya bozuklukları olan kişilerle çalışır.

Malpraktis Nedir? yazımıza bir göz atın.

ergoterapi nedir

Ergoterapinin mesleki bir terapi yöntemi olarak kullanmanın tarihi antik çağlara kadar dayanır. M.Ö. 100 yıllarında Yunan hekim Asklepiades, terapi banyoları, masaj, egzersiz ve müzik kullanarak akıl hastalığı olan hastalarını tedavi etmiştir.

Ergoterapi sözcüğünün kökeni Yunancaya dayanır ve bu dilde ergo kökü iş anlamına gelir.

Ergoterapi Nedir?

Ergoterapist Kime Denir?

Amerikan Mesleki Terapi Derneği, bir ergoterapisti, “gündelik faaliyetlerin terapötik kullanımı yoluyla hayatları boyunca insanlara istedikleri ve yapmaları gereken şeylere katılmalarına yardımcı olan biri olarak tanımlar.

Ergoterapi Kimlere Uygulanır?

ergoterapi nedir

Yaygın ergoterapi uygulamaları genel olarak, engelli çocukların katılmasına yardımcı olmayı, okul ve sosyal ortamlarda, yaralanma rehabilitasyonu ve fiziksel ve bilişsel değişiklikler yaşayan yaşlı yetişkinlere destek sağlamayı içerir.

1. ve 2. Dünya Savaşlarının ardından savaşta yaralıları tedavi etmeleri için ergoterapistlere ihtiyaç duyulmuş ve bu durum mesleğe olan talebi arttırmıştır.

Ergoterapi Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

2019 yılı itibatiyle bünyesinde ergoterapi bölümü bulunan üniversiteler aşağıdaki gibidir;

– Hacettepe Üniversitesi (Ankara)                             – Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi(İstanbul) – Üsküdar Üniversitesi(İstanbul)                                                    – Bilgi Üniversitesi(İstanbul) – Medipol Üniversitesi(İstanbul)      – Bahçeşehir Üniversitesi(İstanbul – Biruni Üniversitesi(İstanbul)                                                       – Gelişim Üniversitesi(İstanbul) – Yakın Doğu Üniversitesi(KKTC-Lefkoşa)                                       – Girne Amerikan Üniversitesi(Girne), – Sağlık Bilimleri Üniversitesi(İstanbul)

Ergoterapi Nedir?

Ergoterapi Bölümü Kaç Yıllık?

Sağlık bilimleri fakültesine bağlı olan ergoterapi bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi verilir. Bölüm öğrencilerini sayısal puanına göre kabul eder.

Ergoterapi Dersleri Nelerdir?

Ergoterapi bölümü öğrencileri 4 yıllık lisans eğitimleri boyunca, hem teorik hem de uygulamalı olmak üzere birçok dersten sorumlu olurlar.

Öğrencilerin eğitim hayatları boyunca alacakları bazı dersler şunlardır;

Büyüme ve Gelişme, Sağlık Politikaları, İlkyardım, Ergoterapiye Giriş, Temel Anatomi, Ergoterapi İçin Özel Anatomi, Sağlık Sosyolojisi, Ergoterapi Teorileri, Temel Fizyoloji, Pozitif Psikoloji ve İletişim Becerileri, Sağlık Bilimlerinde Araştırma Yöntemleri, Nörofizyoloji, Kognitif Rehabilitasyona Giriş, Ergoterapide Duyu Bütünleme, Nöromusküler Sistem Bozukluklarında Ergoterapi, Girişimcilik ve Proje Kültürü, Ergoterapide Müzik Terapi, El Rehabilitasyonu ve Splint, Mesleki Rehabilitasyon, Temelli Rehabilitasyon.

You may also like

3 Yorumlar

Sağlıksektörü Kasım 26, 2020 - 11:40 am

Merak ettiğim bir bölümdü. Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.

Cevapla
Endemik Hastalık Nedir? - Endemik Hastalıklar Nelerdir? - Merakaver Ocak 26, 2021 - 5:11 pm

[…] Ergoterapi Nedir? […]

Cevapla
Duygusal Yoksunluk Nedir? - Duygusal Yoksunluk Nasıl Giderilir? Şubat 6, 2021 - 8:46 pm

[…] Ergoterapi Nedir? Ergoterapist Ne İş Yapar? […]

Cevapla

Yorum Yaz