Gemi Broker Nedir

by merak-aver
3 Yorumlar
gemi broker nedir

Broker Nedir?

Alternatif mesleklerden brokerlık ve onun bir alanı olan gemi brokerlığınını inceliyoruz. Peki broker nedir ve gemi broker nedir? Komisyonculuk, aracılık ya da brokerlık hizmetleri pek çok sektörlerde yaygın olarak kullanılan bir hizmettir. Bir brokerın görevi, satıcıları ve alıcıları bir araya getirmektir ve bu nedenle, alıcı ile satıcı arasındaki ilişkiyi kolaylaştırıcıdır. Bir mülkün satışını kolaylaştıran bir emlak veya borsa brokerlığı buna bir örnek olabilir.

Broker kurumlar, finansal araçların alım satımı için neredeyse her zaman gereklidir.

“Broker” kelimesinin kökeni belirsiz olmakla birlikte, muhtemelen şarap perakendeciliği yapan eski Fransız komisyoncuları adlandırılırken kullanılan “Old French Brocheor” kelimesinden türemiştir.

broker nedir

Sektörel alanlarda, bazı iş kollarında özel olarak bu iş yapılan bazı brokerlik alanları şunlardır;

Borsa brokerı, emlak brokerı, sigorta brokerı, forex brokerı, dış ticaret brokerı ve gemi brokerı.

Protez Tırnak Uzmanlığı Nasıl Olunur yazımız ilginizi çekebilir.

Gemi Broker Nedir?                        

Küresel denizcilik endüstrisinin bir parçasını oluşturan bir finansal hizmettir. Gemi brokerları, kargo taşımak için gemileri kullanan gemi sahipleri ve kiracılar arasında veya gemi alıcıları ve satıcıları arasında uzman aracılardır.

Bu alana alanına giren bazı departmanlar şunlardır;

Kuru Yük Kiralama, Tanker Kiralama, Konteyner Kiralama, Alım-Satım, Yıkım, Vadeli İşlemler ve Araştırma vb.

Gemi Broker Nasıl Olunur?

gemi broker nedir

Broker olmak isteyen adayların, üniversite mezunu olmaları gerekir. Ekonomi alanında bir bölümü bitirmelerinin ardından Borsa İstanbul ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yürütülen eğitimlere katılabilirler. Bunun yanında Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksek Okulu bünyesinde 2016 yılında açılan Deniz Brokerlığı Programı Türkiye’de bu alanda açılan ilk bölüm olarak öğrencilerine eğitim sunmaktadır.

Piri reis üniversitesi gemi brokerlığı programı hakkında bilgi almak için linki ziyaret edebilirsiniz.

Deniz brokerlığı programından mezun olan ön lisans öğrencileri Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’nda başarılı oldukları takdirde;

–    Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi,

–    Denizcilik İşletmeleri Yönetimi,

–    İşletme,

–    Lojistik Yönetimi,

–   1 Uluslararası Lojistik Yönetimi,

–   2 Uluslararası Ticaret ve Lojistik,

–   3 Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik,

–   4 Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık,

–  5  Uluslararası Lojistik,

–    Ulaştırma ve Lojistik Uluslararası Ticaret programlarına dikey geçiş yaparak lisans eğitimlerini tamamlayıp uzmanlıklarını geliştirebilirler.

Gemi Broker Maaşları

Deniz Brokerliği Programı veya diğer lisans programlarından mezun olan öğrenciler, uluslararası alanda faaliyet gösteren gemi brokerliği, gemi acenteliği, gemi sigortacılığı, dış ticaret ve armatörlük şirketlerinde, liman ve terminallerde iş bulabilirler. Ayrıca bireysel brokerlık girişimleriyle farklı gelirler de elde edebilirler.

Günümüz broker dünyasında elde edilen gelirler tavan seviyede 10 bin liraya kadar çıkabilmektedir.

You may also like

3 Yorumlar

Osman Aralık 20, 2020 - 9:47 pm

Merhaba ben broker olmak istiyorum ne yapmalıyım

Cevapla
merak-aver Aralık 20, 2020 - 10:32 pm

Osman bey eğer üniversite okumak için imkanınız varsa öncelikle okulunu okuyup bunun yanında özel sektörde kendinizi geliştirmeye çalışabilirsiniz. Üniversite okuma durumunuz yoksa eğer gemi işletmelerinin bulunduğu bir limanda şansınızı özel sektörde deneyebilirsiniz

Cevapla
İsimsiz Şubat 18, 2021 - 12:17 am

Merhaba, ben Piri Reis üniversitesi Deniz Ulaştırma işletme mühendisliği öğrencisiyim. Bir yerde bu lisans sonucu gemi brokeri de olunabileceğini görmüştüm. Doğru mudur?

Cevapla

Yorum Yaz