27 Kasım 2021
Ara
Gemi Broker Nedir?

Gemi Broker Nedir?

gemi broker nedir

Gemi brokerliği, küresel denizcilik endüstrisinin bir parçasını oluşturan bir finansal hizmettir. Gemi brokerleri, gemi sahipleri ve yük taşımak için gemileri kullanan kiracılar arasında hizmet veren aracılar yani komisyonculardır. Peki daha geniş kapsamda gemi broker nedir ve maaşları ne kadardır?

Gemi Broker Nedir?

Çoğu aracı kurumlar, deniz taşımacılığının çeşitli sektörlerinde uzmanlaşmış büyük şirketlere dönüşmüştür. Kuru yük kiralama, tanker kiralama, konteyner kiralama, alım-satım ve araştırma işlemleri buna örnektir.

Bir armatörün, satacak bir gemisi olduğunda veya satın almak için bir gemi aradığında başvuracağı yer gemi brokerleridir. Bu gemi brokerleri alıcılar ve satıcılar için gerekli piyasa araştırması yaparlar. Potansiyel müşteriler veya onların komisyoncusu ile her şeyi müzakere edecektir.

Gemi Brokerliği kendi içinde aşağıdaki bölümlere ayrılmış durumdadır.

Kuru Yük Brokerliği

Dökme yük gemilerinin kiralanmasında uzmandır. Bir gemi için iş arayan bir armatör ya da gönderilecek bir kargoya sahip bir gemi kiracısının işlemlerini yürütür.

Tanker Brokerliği

Tanker kiralama konusunda uzmanlaşmıştır. Ham petrol, gaz, petrol ürünleri veya kimyasal tanker taşımacılığı bu bölüme girmektedir.

Konteyner Gemisi Brokerliği

Konteyner gemilerinin kiralanmasında uzmanlaşmıştır. Ve konteyner gemi sahiplerine ve kiralayanlara pazarla ilgili bilgi ve fırsatlar sunar.gemi broker nedir

Gemi Broker Nasıl Olunur?

Gemi brokeri olmak için bir sertifika şartı yoktur. Bu nedenle çekirdekten çalışmaya başlayarak tecrübe kazanabilirsiniz. Bunun yanında bir üniversite diploması ile bu işi yapmanız daha iyi olacaktır. Piri Reis Üniversitesi bünyesinde 2016 yılında açılan Denizcilik M.Y.O. bu konuda size hitap edecektir.  2 yıllık olan bu bölümü, TYT türünde 150’nin üstünde puan alan her üniversite adayı tercih edebilmektedir.

Aynı zamanda bu bölümden mezun olduktan sonra Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı olmanız durumunda, tercih yapabileceğiniz lisans programları şunlardır:

– Denizcilik İşletmeleri Yönetimi

– İşletme

– Lojistik Yönetimi

– Uluslararası Ticaret ve Finansman

– Uluslararası Ticaret ve Lojistik

Gemi Broker Maaşları Ne Kadar?

Bu sektörde; gemi brokerliği, gemi acenteliği, gemi sigortacılığı, dış ticaret ve armatörlük şirketlerinde, liman ve terminallerde çalışma imkânı elde ederler.  Eğitim seviyesi ve çalıştıkları firmaya göre maaşlar değişmektedir. Bir deniz brokeri maaşı 7.500-20.000 lira arasında değişiklik göstermektedir.

Bir Göz Atın!!! OTOPSİ NEDİR? NEDEN YAPILIR?

Tartışmaya Katıl

1 comment
Merakaver

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .