20 Kasım 2021
Ara
Jel Kalem Nedir?

Jel Kalem Nedir?

jel kalem nedir

1984 yılında, ilk jel kalemleri Japonya’nın Osaka kentinde Sakura Color Products adlı bir Japon şirketi üretti. Bu kalemler genellikle metalik parıltılar ve floresan renklerden oluşmaktaydı. Kontrol etmek çok kolaydı ve pürüzsüz bir çizim imkânı sunuyordu. Bu nedenle kısa bir zaman içinde sanatçılar arasında çok popüler oldu. Peki jel kalem nedir ve ne işe yarar?

Jel Kalem Nedir?

Jel kalem, pigmentin (tüm nesnelerin renklerini oluşturan moleküller) su bazlı bir jel içinde yayıldığı mürekkebi kullanır. Mürekkep kalın ve opak bir yapıda olduğu için, kaygan yüzeylerde tükenmez. Ve keçeli kalemlerde kullanılan tipik mürekkeplere göre daha net görünür. Jel kalemler birçok yazı ve illüstrasyon türü için kullanılmaktadır.

Jel Kalem Ne İşe Yarar?

Diğer mürekkeplerle karşılaştırıldığında, jel mürekkebin daha yüksek viskozitesi (koyu kıvamı) vardır. Bu da ortamdaki daha yüksek oranda pigmenti destekler.

Pigmentler opaktır yani şeffaf değildir. Bu yüzden jel kalemler, koyu kâğıt üzerinde net bir şekilde görünür. Ayrıca opak, metalik ve ışıltılı renklerin yanı sıra çeşitli parlak ve pastel renkleri yoğun gösterir. Birçok jel mürekkep suya dayanıklıdır ve mürekkep kuruduktan sonra suyla yıkanmaz.

Geniş renk seçeneği diğer kalemlerden çok daha renkli not tutmanızı sağlar.

Jel mürekkebin bir özelliği, adli amaçlar için mürekkebin muhtemel yaşını değerlendirmede kullanılan analitik yöntemlere direnmesidir.

Üreticiler mürekkep formüllerini yıldan yıla biraz değiştirler. Bir mürekkebin üreticisini ve üretim tarihini tespit etmek için geleneksel kalemlerdeki mürekkep üzerinde ince tabaka kromatografisi (TLC) kullanılmaktadır. Jel mürekkep içindeki pigmentler ise çözünemez. Bu nedenle TLC ile analiz etmek mümkün olmaz.

Kaynak: Wikipedia

Bir Göz Atın!!! TERAS TARIMI NEDİR?

Tartışmaya Katıl

1 comment
Merakaver

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .