27 Kasım 2021
Ara
Otopsi Nedir?

Otopsi Nedir?

otopsi nedir

Otopsi, ölüm sonrası muayenedir. Ölümün nedenini ve şeklini belirlemek için cesedin cerrahi olarak incelenmesidir. Ayrıca otopsi, araştırma veya eğitim amaçlı olarak da yapılmaktadır. Peki daha geniş anlamda otopsi nedir birlikte inceleyelim?

Otopsi Nedir?

Çoğu durumda, bir tıbbi muayene veya adli tabip ölüm nedenini belirler. Ölümlerin sadece küçük bir kısmı için otopsi gerekir. Otopsiyi genellikle uzman bir tıp doktoru yapar.

Genellikle yasal bir otorite olan cumhuriyet savcısı tarafından otopsi uygulaması istenir. Bu durumda ölen kişinin yakınlarının rızası gerekmez.

Bir kişi ölümünden önce kendisine otopsi yapılmasına izin vermekte özgürdür. Bu durumda öğretim veya tıbbi araştırma amacıyla otopsiler de yapılmaktadır.

“Otopsi” terimi Antik Yunanca “autos” (kendisi) ve “opsis” (örme, görüş) sözcüklerinden türemiştir. Ve “kendi için görmek” gibi bir anlam çıkar. Bu kavram yaklaşık 17. yüzyıldan beri kullanılmaktadır.

Dünyada ilk otopsi işlemi 1374 yılında Fransa’da gerçekleşti. Ülkemizde ilk otopsi işlemi ise, 1841 yılında Profesör Bernand tarafından yapılmıştır.

Otopsi Neden Yapılır?

Otopsilerin adli veya tıbbi amaçlarla yapıldığını söylemiştik. Genel olarak otopsiler aşağıdaki durumlarda istenir.

– Ölümün doğal mı yoksa doğal olmayan yollarla mı olduğunu öğrenmek için.

– Ceset üzerindeki yaralanmaların kaynağını ve kapsamını belirlemek için.

– Ölüm şeklini belirlemek için.

– Ölümden bu yana ne kadar süre geçtiğini belirlemek için.

– Ölen kişinin kimliğini tespit etmek için.

– Bebek ise, ölü veya canlı doğduğunu belirlemek için.

Örneğin, ölüm nedeninin cezai bir konu veya belirsiz ölüm vakaları olduğu durumlarda adli otopsi yapılır. Tıbben ölüm nedeninin testipi için klinik veya akademik otopsi gerekir. Bazı durumlarda iç otopsi için en yakın akrabanın izni gerekmektedir. Dahili bir otopsi tamamlandıktan sonra, ceset tekrar bir araya getirilerek yeniden oluşturulur.

Otopsi uygulamaları hakkında yapılan bir analiz, ölüm belgelerinin yaklaşık üçte birinin yanlış olduğunu saptamıştır. Ve yapılan otopsilerin yarısının, kişi ölmeden önce şüphelenilmeyen bulgular ürettiğini ileri sürdü.

Bir Göz Atın!!! JEL KALEM NEDİR?

Tartışmaya Katıl

1 comment
Merakaver

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .