26 Kasım 2021
Ara
Stroboskop Nedir Ne İşe Yarar Kısaca

Stroboskop Nedir Ne İşe Yarar Kısaca

stroboskop nedir

Etimolojide stroboskop; “girdap” anlamına gelen Yunanca “strobos” ve “bakmak” anlamına gelen “skopein” kelimelerinden gelmektedir. Peki stroboskop nedir ne işe yarar kısaca inceleyelim.

Stroboskop Nedir?

Bir stroboskop, döngüsel olarak hareket eden bir nesneyi yavaş hareket ediyor veya duruyor gibi göstermek için kullanılan bir araçtır. Delikleri olan dönen bir diskten veya kısa tekrarlayan ışık flaşları üreten flaş tüpü gibi bir lambadan oluşur. Stroboskop ile titreşim frekansında dönen veya titreşen bir nesne gözlemlendiğinde, sabit görünür. Bu nedenle stroboskoplar frekansı ölçmek için de kullanılmaktadır.     

Dönen, ileri geri hareket eden, salınan veya titreşen nesnelerin incelenmesi ve ölçülmesi için kullanılır. Makine parçaları ve titreşen dizeler yaygın örneklerdir. İçten yanmalı motorların ateşleme zamanlamasını ayarlamak için kullanılan bir stroboskopa zamanlama ışığı denir.

Stroboskop Nedir Ne İşe Yarar Kısaca

stroboskop nedir

En basit mekanik biçiminde, bir stroboskop, gözlemci ile hareketli nesne arasındaki görüş hattına yerleştirilen eşit aralıklı deliklere veya yarıklara sahip dönen bir silindirdir.

Delikler bir flaş etkisi olmadan sadece nesne boyunca geziniyor gibi görünür. Bu nedenle tek bir delik hattı üzerinden görüntüleme çalışmaz.

Dönme hızı, gözlemlenen sistemin yavaşlayıp durmuş gibi görünen hareketiyle senkronize olacak şekilde ayarlanır. Bu ilizyona genellikle stroboskopik etki olarak bilinen zamansal örtüşme neden olur.

Stroboskoplar, hareket halindeki makineler üzerindeki gerilimlerin incelenmesinde ve diğer birçok araştırma biçiminde önemli bir rol oynar. Ayrıca döngüsel hızı belirlemek için ölçüm araçları olarak da kullanılırlar. Tıpta, ses kısıklığına neden olan durumların teşhisi için ses tellerini görüntülemek için stroboskoplar kullanılmaktadır.

Kaynak: Wikipedia

Bir Göz Atın!!! ALEZ NEDİR?

Tartışmaya Katıl

Merakaver

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .