26 Kasım 2021
Ara
Wu Wei Nedir?

Wu Wei Nedir?

wu wei nedir

 

Kelimenin tam anlamıyla Wu Wei “eylemsizlik” veya “çabasız eylem” anlamına gelen bir kavramdır. Fakat özü bundan çok daha fazladır. “Öylece boş boş oturmak” değil hiçbir şeyi zorlamamak desek daha doğru olur. Biraz daha derine inelim ve wu wei nedir birlikte inceleyelim.

Wu Wei Nedir?

Wu wei, çatışmayan bir kişisel uyum, serbest akan kendiliğindenlik ve beceriklilik durumunu tanımlar. Aynı zamanda genellikle daha uygun bir ruh veya zihin durumunu ifade etmektedir. Wu wei, Taoizm’in doğal yaşama duyduğu saygıyla yakından ilişkilidir. Ve Konfüçyüsçülük’te geleneksel ahlakla uyum içindedir.

Davranışımızı bazı doğal süreçler kadar kendiliğinden ve kaçınılmaz kılmaya çalışmak ve dalgalara karşı değil onlarla birlikte yüzdüğümüzden emin olmak anlamına gelir.

Budizm’de Wu Wei Nedir?

wu wei nedir

Zhuangzi, wu wei’yi kesin bir felsefi düşünce içinde işaret etmez. Sadece bilgenin “dünya işleriyle meşgul olmadığını” söyler.

Konfüçyüs ise wu wei’nin gelişimine atfettiği bir sözünde şunları söylemiştir; “Hiçbir şey yapmayan ve yine de iyi yöneten Shun değil miydi? O sadece kişiliğini düzeltti ve hükümdar olarak uygun pozisyonunu aldı”.

“Hiçbir şey yapmayan” sözünden elbette eyleme geçmemek anlamı çıkmaz. Hiçbir şeyi gereğinden fazla zorlamamak, adım atmanız gereken zamanı bilmek, durumun akışına göre harekete geçmek. Wu wei’nin özü de aslında budur.

İyi bir yaşama tek başına wu wei ile ulaşmak mümkün değildir. Bazen, hayatın tabularına körü körüne bağlanmamız yüzünden kendimize zarar verme tehlikesi içine gireriz. Tam da bu noktada wu wei kavramı bize ihtiyacımız olan bilgeliği sunar.

İçinde doğal olarak bulunan gizemli bir zihin vardır;

Bir an gider. Ama sonra geri gelir,

Ve senden başka kimse onu tasavvur edemez.

Onu kaybederseniz, kaçınılmaz olarak düzensiz olursunuz;

Eğer ona ulaşırsanız, kaçınılmaz olarak iyi düzenlenmiş olursunuz.

Kaldığınız yeri özenle temizleyin

O zaman yaşamın özü doğal olarak gelecek.

Üzerinde düşünme ve kontrol etme çabalarınızı gevşetin.

Saygılı ve çalışkan olun.

İçinizde uygun şekilde hizalanmış bir zihin bulunduğunda

Sayısız şey, kendi uygun bakış açısıyla görülecektir.

 

“Dinlemenin Yolu, sarhoşmuş gibi sersemlemektir. Tıpkı bir aptal gibi ol dinlerken. Bırak başkaları konuşsun, sen de onları buna göre tanı.”

Bir Göz Atın!!! HİPPİ NEDİR?

 

Tartışmaya Katıl

1 comment
Merakaver

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .