Hedonizm Nedir

by merak-aver
1 Yorum
hedonizm nedir

Hedonizm Nedir?

Artık hayatımız neredeyse bireysel hazlar ve zevkler üzerine kurulu. Bu durum ise insanlık tarihinde yeni bir şey değil. Günümüzden yaklaşık 2500 yıl öncesinde Yunan felsefesinde de yeri olan hedonizm nedir gelin hep birlikte inceleyelim.

Hedonizm kısaca, hazzın mutlak anlamda iyi olduğunu, sürekli haz verene yönelmenin en uygun davranış biçimi olduğunu savunan felsefi görüştür.

Doğayla iç içe olmayı seviyor musunuz. Öyleyse Biyofili Nedir bir göz atın.

hedonizm nedir

Hedonizm, Sokrates’in öğrencisi Aristippos’un (M.Ö. 435-355) öğretisidir.

Yunanca zevk ve haz anlamına gelen “hedonismos” sözcüğünden gelir.

Cyrene’li Aristippos

Aristippos, MÖ 435-386 yılları arasında yaşamış olan Yunanlı düşünürdür. Bugün Libya sınırları içinde kalan Cyrene(Kirene) şehrinde doğmuştur.

Acıdan kaçınan ve akla dayalı hazzı temele alan bir ahlak öğretisi geliştirmiştir. Kynikler’in “dünyaya sırtını dönen” bilgesine karşı Aristippos, “dünyadan akıllıca tat almayı bilen” bilgin görüşünü temsil eder.

 O’na göre haz veren şey iyi, haz vermeyen kötüdür.

Hedonist Ne Demek?

hedonizm nedir

Aşağıdaki düşünceleri benimsemiş kişilere hedonist denilir.

** Aristippos’a göre her davranışın nedeni, mutlu olmak isteğidir. Yaşamın gereği hazdır. Haz insanı insan eden duygudur. Aristippos duygularımızın getirdiği hazza yönelmeyi, acıdan kaçmayı söyler. Gerçek haz sürekli olandır. Sürekli olan hazza da bilgelikle varılır.

** Hayatın yüce hedefini “memnuniyet” veya “neşe” olarak adlandırır ve “sevinç ve üzüntünün yararlı ve zararlı şeylerin ayırt edici işareti olduğunu iddia eder.

** Duygu, bilgi ve davranış için mümkün olan tek kriterdir. Etkilenme yollarımız tek başına bilinebilir, bu nedenle herkesin tek amacı zevk olmalıdır.

** Bilge kişi, zevkleri köleleştirmek yerine kontrol etmelidir. Kanuna ve geleneğe saygı gösterilmelidir, çünkü bu şeylerin kendi başlarına hiçbir öz değeri olmamasına rağmen, onları ihlal etmek başkaları tarafından tatsız cezalara yol açacaktır.

** Yazının icadından kısa bir süre sonra yazılan Gılgamış Destanı’nın orijinal Eski Babil versiyonunda, Siduri şu tavsiyede bulunmuştur: “Göbeğinizi doldurun. Gündüz ve gece mutlu olun. Günler neşe dolu olsun. Dans edin ve müzik yapın.” Bu, hedonist felsefenin kaydedilen ilk savunuculuğunu temsil eder.

Hedonizm Karşıtı Nedir?

Hedonizmin karşıtı, hedonizme karşı son derece güçlü bir tiksinti olan Hedonofobi’dir. Hedonofobi anormal, aşırı ve sürekli bir zevk korkusudur.

Hedonizm Temsilcileri

Hedonizmin en büyük temsilcisi Aristippos’tur. Aristippos’tan sonraki temsilcisi ise ondan yaklaşık 40 sene sonra dünyaya gelen Epikuros’tur. Epikuros’un; mütevazı, sürdürülebilir zevki aramak ve basit bir yaşamı savunan anlayışı, Aristipos’un hedonizm anlayışına göre farklıdır.

Kaynak: Wikipedia

You may also like

1 Yorum

Aseksüel Nedir? - Aseksüel Belirtileri Nelerdir? - Merakaver Şubat 10, 2021 - 9:47 pm

[…] amacı olarak gören Yunan felsefesi, hedonizme bir göz atın. Çok daha fazla bilgi için Hedonizm Nedir? linkine […]

Cevapla

Yorum Yaz