Kolonya Adı Nereden Gelir?

by merak-aver
0 Yorum

Kolonya adını hangi ülkeden aldı ve kolonya adı nereden gelir? Kolonyanın ilk olarak üretildiği kabul edilen ülke hangi ülkedir? İlk kolonya ne zaman üretilmiştir? İşte kolonyanın kısa tarihi…

Kolonya ne zaman bulundu? Kolonyayı kim icat etti?

Kolonya Aqua Reginae(Prenses Suyu) adıyla Macaristan Kraliçesi Elizabeth için 14. yüzyıldan itibaren üretilmekte olan bir kokuydu. Hikâyeye göre bu koku 17. yüzyılda bir gezgin olarak Floransa’da bulunan Giovanni Paolo Feminis’in ilgisini çeker ve formülü öğrenir. Feminis Floransa’dan evine döndüğünde bu kokunun içine bergamot, limon ve portakal esansı katarak bugün kolonya denilen kokuyu geliştirir; önce Eau Admirable” (Hayranlık verici su), olarak pazarlasa da daha sonra kolonyayı yaşadığı şehirden hareketle “Eau de Cologne” olarak pazarlamaya başlar. Peki, hangi şehirdir burası ve Eau De Cologne ne demektir?

Kolonya İsminin Anlamı

Tahmin etmek hala biraz zor olabilir. Uzatmadan cevabı verelim. “Eau de Cologne”, “Köln Suyu” anlamına gelir ve kolonya ismini Köln şehrinden alır. Peki, Köln kelime anlamı nedir? Şöyle ki;

Kolonya ismini hangi şehirden alır?

Köln M.Ö. 50 yılında Roma İmparatoru Claudius tarafından, Cermen Kabilelerinin saldırılarından korumak için bir koloni şeklinde kurulmuştur. İmparator Claudius kente eşi İmparatoriçe Agrippina’nın adını verir. Böylece koloni M.S. 425 yılına dek Colonia Claudia Ara Agrippinensium (kısaca CCAA) olarak anılır. Daha sonra buraya Latince Koloni anlamını taşıyan Colonia denmiş Fransız ve İngiliz dillerine de Cologne olarak yerleşmiştir. Aynı şekilde “Eau” kelimesi de “Su” anlamına gelir. Kolonyanın kelime anlamı olan “Eau de Cologne” Fransız dilinde “Köln Suyu” demektir.

Kolonya adı nereden gelir ve ismini hangi şehirden almıştır sorularının cevabını vermeye çalıştık. Eklemek istediklerini aşağıdan yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz.

Şehirler ve Anlamları serimizin devamını okumak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

You may also like

Yorum Yaz