Machu Picchu Nerede?

by merak-aver
1 Yorum

Machu Picchu Nerede?

Güney Amerika kıtasının en çok ziyaret edilen lokasyonlarından biri olan Machu Picchu nerede? 15. yüzyıldan kalma bir İnka kalesi olan Machu Picchu,7 Temmuz 2007 tarihinde dünyanın yeni yedi harikasından biri olarak seçilmiştir. And Dağları’nın üzerinde, 2.430 m yükseklikte, Urubamba Vadisi üzerinde kurulmuştur. İspanyol istilacılar 1532 yılında buraları işgal ederken sık dağlar arasında kalmış bu şehir, istilacılar tarafından fark edilmemiş ve bu sayede zarar görmemiştir. Şehrin inşaatı tamamlandıktan kısa süre sonra yayılan çiçek hastalığı salgını nedeniyle şehir terkedilmek zorunda kalınmıştır.

Machu Picchu Nerede?
Machu Picchu Nerede

Quechua dilinde machu, “yaşlı kişi” anlamına gelirken, pikchu, “piramit, sivri uçlu koni” anlamına gelir. Bu nedenle sitenin adı bazen “eski dağ” olarak yorumlanır.

Machu Picchu Nerede?

Machu Picchu Hangi Ülkede?       

Machu Picchu, bir güney Amerika ülkesi olan Peru sınırları içindedir.

Peru isminin nereden geldiğini biliyor musunuz? İlgi çekici isim anlamlarını incelediğimiz Ülkeler ve Anlamları blog yazımıza bir göz atın.

Machu Picchu Hangi Şehirde?

Machu Picchu, Güney Peru’nun Doğu Cordillera bölgesinde Urubamba eyaleti içinde bulunan Machu Picchu bölgesinde, 2.430 metrelik bir dağ sırtı üzerinde yer alır.

Machu Picchu Nerede?

Machu Picchu Neden İnşa Edilmiştir?

Machu Picchu Nerede?
Machu Picchu Nerede?

Kuruluş amacı ve anlamı, günümüze kadar süren tartışma konusu olmuştur. Günümüze kadar gelmeyi başarmış bilimsel bir ipucu bulunmadığından sadece tahminler yapılabilmektedir.

Çoğu arkeolog, Machu Picchu’nun İnka imparatoru Pachacutec (1438-1472) için bir mülk olarak inşa edildiğine inanmakta. İnkalar araziyi 1450 civarında inşa etti, ancak bir yüzyıl sonra İspanyol fethi sırasında burayı terk ettiler. Machu Picchu, yerel olarak bilinmesine rağmen, sömürge döneminde İspanyollar tarafından bilinmiyordu ve Amerikalı tarihçi Hiram Bingham 1911’de uluslararası dikkatlere sunana kadar dış dünya tarafından henüz tanınmıyordu.

Kraliyet mülkü olarak kullanımı sırasında, orada yaklaşık 750 kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. Sakinlerinin çoğu orada kalıcı olarak yaşayan destek personeliydi. Mülkiyet Pachacutec’e ait olsa da, büyük olasılıkla hükümdarın refahı ve keyfi için orada din uzmanları ve geçici uzman işçiler de yaşıyordu. Daha zorlu sezonda, personel yaklaşık yüz hizmetçiye kadar düşmüştür.

Machu Picchu Nasıl Okunur?

Machu Picchu sözcüğü, Güney Amerika’nın And Dağları’ndaki bölgelerinde konuşulan bir dil olan Keçuva – Quechua diline aittir. Bu dil And-Ekvator dil ailesine aittir ve yerli Amerika dilleri içinde en çok konuşulan dildir. Machu Picchu, Maçu Piççu veya Maçu Piçu olarak okunur.

Kaynak: Wikipedia

You may also like

1 Yorum

Dünyadaki Aktif Yanardağlar - Yanardağlarla İlgili İstatistikler - Merakaver Ocak 26, 2021 - 5:15 pm

[…] Machu Picchu Nerede? […]

Cevapla

Yorum Yaz