Morbid Obez Nedir?

by merak-aver
2 Yorumlar
morbid obez nedir

Dünya üzerinde, sigara kullanımından sonra ikinci en sık ölüm nedeni olduğu saptanan obezite ve morbid obez nedir?

Obezite, sağlığı olumsuz etkileyecek kadar fazla yağın vücutta biriktiği tıbbi bir durumdur.

Kişinin kilosunun, boyunun karesine bölünmesiyle elde edilen vücut kitle indeksi 30 kg/m2’nin üzerinde olduğunda insanlar genellikle obez olarak kabul edilir. 25–30 kg/m2 aralığında olanlar ise fazla kilolu olarak tanımlanır. Obezite, özellikle kardiyovasküler hastalıklar, tip 2 diyabet, obstrüktif uyku apnesi, belirli kanser türleri gibi çeşitli hastalıklar ve durumlarla ilişkilidir.

Bir göz atın! Bu yazı da ilginizi çekecektir. Endemik Hastalık Nedir?

Morbid Obez Nedir?

Genel olarak kişiyi karşı karşıya bıraktığı riskler neticesinde ölümcül problemlere sebep olacak düzeydeki obeziteye verilen addır. Buna bağlı olarak insanların ortalama yaşam süresi kısalır.

Vücut kitle endeksi;

35- 40 kg / m2 aralığı şiddetli obezitedir.

40–44,9 kg / m2 morbid obezitedir.

45-50 kg / m2 süper obezitedir.

morbid obez nedir

Morbid Obezite Belirtileri

Morbid obezlerde kalıcı kilo kaybı diyetle maalesef çoğu zaman mümkün olamamaktadır. En sık karşılaşılan durum, özel diyet ve ciddi uğraşlar sonucu 10-15 kilo verilmesi ve sonra bu kiloların fazlasıyla geri alınmasıdır.

Obezite, yetişkinlerde ve çocuklarda artan oranlarla dünya çapında önde gelen ve önlenmesi gereken ölüm nedenidir. 2015 yılında 195 ülkede 600 milyon yetişkin (%12) ve 100 milyon çocuk obezdi. Bununla birlikte kadınlarda erkeklere göre obezite daha yaygındır.

Yetkililer obeziteyi 21. yüzyılın en ciddi halk sağlığı sorunlarından biri olarak görmekte. Obezite, tarihin çoğu dönemlerinde zenginlik ve doğurganlığın sembolü olarak görüldü. Bu anlayış dünyanın bazı bölgelerinde hala devam etmekte. Fakat bunun yanında modern dünyanın çoğunda (özellikle batı dünyasında) çoktan geçerliliğini yitirmiş bir anlayıştır.

Sonuç olarak, obezitenin yaşam süresini kısalttığı bulunmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri’nde obezitenin yılda 112.000 ila 365.000 ölüme neden olduğu tahmin edilmektedir. Buna bağlı olarak Avrupa’da ise 1 milyon ölümün (Avrupa nüfusunun yaklaşık olarak %7,7’si) fazla kilodan düşünülmektedir. Yapılan araştırmalar, obezitenin ortalama bir insan ömrünü altı ila yedi yıl azalttığını ortaya koymuştur.

You may also like

2 Yorumlar

Phishing Nedir? - Phishing Nasıl Yapılır? Merakaver Nisan 4, 2021 - 1:33 pm

[…] Bir göz atın! Morbid Obez Nedir? […]

Cevapla
Sclera Nedir? - Daha Beyaz Scleraya Sahip Olmak Mümkün - Merakaver Nisan 9, 2021 - 10:47 am

[…] düzeydeki obeziteye verilen addır. Morbid Obezite hakkında ilginizi çekecek çok daha fazla Morbid Obez Nedir? blog […]

Cevapla

Yorum Yaz