Netiket Nedir?

by Ahmet ÖZBİL
0 Yorum
netiket nedir

Netiket Kavramı

İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte kullanım oranı her geçen gün artmaktadır. Yeni alışkanlıklar, yeni kültürler beraberinde bazı sorumlulukları da getirmekte. İnternetteki sorumluluğumuza da netiket deniliyor. Peki internet etiği olarak dilimize çevrilen netiket nedir?

İlk başlarda daha çok eğlence için kullanılan internet, şu an hayatımızın birçok anında bize yardımcı olmaktadır. Devlet kurumlarına gitmeden yapabileceğimiz işlemler, internet üzerinden çalışmak, eğitimler, dünyanın farklı yerlerini oturduğumuz yerden gezmek, farklı platformlarda tanımadığımız insanlarla tanışmak gibi sayamayacağımız çeşit çeşit katkıları vardır hayatımıza.

İşte netiket tam bu noktada karşımıza çıkıyor.

Network/internet + netiquette

Oltalama, dijital bir ortamda, kendini güvenli biri olarak taklit ederek insanların hassas bilgileri veya verilerini elde etmeye yönelik sahtekarlık girişimidir. Phishing (oltalama)Nedir? yazımıza bir göz atın.

Netiket Kuralları Nedir?

netiket nedir

Netiket, normal gündelik hayatta gruplar ve diğer ortamlarda birbirimize duyduğumuz saygıyı internet ortamında da devam ettirmemizi sağlayan kurallar bütünüdür. Fakat gündelik hayatımızda jest, mimik, tonlama kullanırken, internette bunları kullanmamız mümkün değildir. Bunun yanında yanlış anlaşılmaları ve başkalarına rahatsızlık verecek hareketlerimizi engellemek için netiket kuralları vardır.

Netiket nedir? Netiket kurallarının bazıları şunlardır;

– Gerçek hayatınızda nasıl bir bireyseniz aynı şekilde internet ortamında da aynı olun, gerçek hayatınızda uygun görmediğiniz şeyleri yapmayın.

– Size gelen özel bir mesajı başkasına iletmeyin. Mesajı aldığınız kişi bunun olmasını ister mi?

– Gereksiz yere büyük harf kullanmayın.

– Sosyal medya gibi platformlarda uygunsuz, başkalarını rahatsız edecek profil resimleri koymayın.

– Argo sözcükler kullanmayın.

– Kendinizin ve çalıştığınız iş için reklam yaparken kimseyi rahatsız etmeyin, ısrar etmeyin.

– Yazacağınız mail ve mesajlarda saygı bildiren kelimeleri kısa yazmayın

Örneğin; “sn yerine sayın”, “tşkr yerine teşekkür ederim” gibi

Özet geçecek olursak; normal yaşantınızda nasıl yemeğe hep beraber başlıyor, yürüyen merdivenlerde sol tarafı boş bırakıyor, bir yere girerken merhaba kolay gelsin gibi cümleler kullanıyorsak, kendimize ve çevremizde bulunan bireylere saygılı davranıyorsak aynı şekilde sanal ortamda da davranışlarımızı devam ettirmemiz gereklidir.

Saygı önce kendinden başlar, kendisine saygısı olmayanın başkasına saygısı olmaz. Ne günlük yaşantıda ne de sanal ortamda…

You may also like

Yorum Yaz