Organik Tarım Nedir

by merak-aver
1 Yorum
organik tarım nedir

Organik Tarım Nedir Nasıl Yapılır?

Organik tarım, hızla gelişen zararlı tarım uygulamalarına tepki olarak 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Peki, daha geniş anlamıyla organik tarım nedir?

Organik tarım, antibiyotikleri, sentetik gübreleri, genetiği değiştirilmiş organizmaları ve büyüme hormonlarını yasaklayan, sürdürülebilirlik, toprak verimliliği ve biyolojik çeşitliliği artırmaya çalışan bütünleşmiş bir tarım sistemidir.

Yapay gübreler ilk olarak 19. yüzyılın ortalarında yaratıldı. Bu gübreler; ucuz, güçlü ve toplu olarak taşınması kolaydı. Bununla birlikte gelişen tarım teknikleri, kısa vadede faydalıydı. Fakat uzun vadede erozyon ve genel toprak verimliliğinde düşüş gibi ciddi yan etkilere ve sağlık endişelerine sahipti.

İnsanlar, tükettikleri ürünlerin daha sağlıklı olmasını istemeye başladı. Bunun sonucunda organik tarım ortaya çıktı.

1990’dan bu yana, organik gıda pazarı hızla büyüdü. Neticede, 2012’de dünya çapında 63 milyar dolara ulaştı.

Organik tarım 2019 itibariyle, dünya genelinde 70 milyon hektardan fazla alanı kapsıyor. Bunun sonucunda, tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 1,5’i organik tarım alanı haline geldi.

Bir göz atın. Entansif Tarım Nedir?

Neden Organik Tarım?

organik tarım nedir

Organik tarım standartlarında, sentetik maddeler yasaktır. Onun aksine, doğal olarak oluşan maddelerin kullanımına izin verir.

Genetiği değiştirilen organizmalar, insan kanalizasyon çamuru ve hormonların kullanımı yasaktır.

Bu sayede çevre daha az tahrip olur ve daha sağlıklı ürünler yetişir.

Organik Tarım Şartları

Mahsul Rotasyonu

Bir alanda belirli dönemlerde farklı ürün yetiştirme uygulamasıdır. İyi tasarlanan bir mahsul rotasyonu, sentetik gübre ve herbisit ihtiyacını azaltır. Ek olarak, toprak yapısını ve organik maddeyi iyileştirir, bu da erozyonu azaltır ve çiftlik sisteminin dayanıklılığını artırır.

Yeşil Gübre

Kökleri sökülen mahsuller tarlada solmak için bekler. Daha sonra toprak altına sürülüp toprağa dahil edilirler. Yeşil gübre için kullanılan bitkiler genellikle bu amaç için yetiştirilen mahsulleri kapsar.

Kompost

Kompost, bitkisel ve hayvansal atıkların nemli-oksijenli ortamda bozunarak dönüştüğü organik gübredir. Kompostun faydaları arasında mahsule gübre olarak besin sağlamak, toprak düzenleyici görevi görmek ve toprağa faydalı mikrop kolonileri kazandırmak yer alır.

Biyolojik Haşere Kontrolü

Diğer organizmaları kullanarak böcekler, akarlar, yabani otlar ve bitki hastalıkları gibi zararlıları kontrol etme yöntemidir. Kontrol sağlama amacıyla bir haşerenin doğal bir düşmanını getirmek buna örnektir.

Türkiye’de İlk Organik Tarım

Türkiye’de organik tarım 1985’li yıllarda başladı. Türkiye’nin toplam ihracatı içinde organik ürün ihracatı oldukça düşük düzeydedir.

 Türkiye’de Organik Tarım Nerelerde Yapılır?

Ege Bölgesi 3 binden fazla üretici ile ilk sırada yer alır. İkinci sırada ise 1.627 üretici ile Karadeniz Bölgesi, üçüncü sırada 1.297 üretici ile Doğu Anadolu Bölgesi gelmektedir. Son sırada ise 153 üretici ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi yer alır.

You may also like

1 Yorum

Sürdürülebilir Tarım Nedir? - Organik ve Sürdürülebilir Tarımın Farkı Nedir? Şubat 23, 2021 - 1:41 pm

[…] Bir göz atın. Organik Tarım Nedir? […]

Cevapla

Yorum Yaz