Phishing Nedir?

by merak-aver
1 Yorum
phishing nedir

Phishing Nedir?

Phishing (oltalama), 2020 itibariyle siber suçlular tarafından gerçekleştirilen en yaygın saldırıdır. Ve FBI’ın İnternet Suçları Şikâyet Merkezi, diğer bilgisayar suçlarından iki kat fazla oltalama olayını kaydetmiştir. Peki phishing nedir?

Dijital bir ortamda, kendini güvenli biri olarak taklit ederek insanların hassas bilgileri veya verilerini elde etmeye yönelik sahtekarlık girişimidir. “Oltalama” ya da “yemleme” olarak Türkçeye çevrilmiştir.

Bir göz atın! Morbid Obez Nedir?

Phishing Nasıl Yapılır?

phishing nedir

Tipik olarak e-posta, metin mesajları ve sesli arama yoluyla gerçekleşir. Genellikle meşru bir site gibi görünür. Ve insanları sahte bir web sitesinde kişisel bilgilerini girmeye yönlendirir.

Phishing (Oltalama) Türleri

E-posta Phishing

Phishing iletilerinin çoğunu e-postayla gönderirler. Oltalama için ortak hedefler arasında bankalar ve finansal hizmet sunan kuruluşlar vardır.

Güvenliği ihlal edilen hesaplar genellikle doğrudan darknet kullanıcılarına satılmaktadır.

Spear Phishing (Hedefli Oltalama)

E-posta ile belirli bir kuruluşu veya kişiyi doğrudan hedefleyen bir saldırı anlamına gelir. Genellikle yöneticileri veya kuruluşun hassas finansal verilerine erişimi olan çalışanları hedef alır. 2019 yılında yapılan bir araştırma, muhasebe ve denetim firma çalışanlarının suçlular için değerli olabilecek bilgilere erişiminden dolayı, oltalama için sık sık hedef olduklarını gösterdi.

Clone Phishing (Klon Oltalama)

Daha önceden gönderilen ve bir bağlantı içeren meşru bir e-postanın klonlanarak yeni bir e-posta oluşturulmasıyla yapılan saldırısı türüdür. E-posta içindeki ek veya bağlantıyı kötü amaçlı bir sürümle değiştirirler. Ve ardından orijinal gönderenden geliyormuş gibi görünen sahte bir e-posta adresinden gönderirler.

Voice Phishing (Sesli Oltalama)

Phishing saldırıları gerçekleştirmek için telefonun kullanılmasıdır. Saldırganlar büyük miktarda telefon numarasını arar. Banka hesapları veya kredi kartlarında sahte faaliyetler olduğuna dair yanlış iddialarda kurbanlarını kandırmaya çalışır. Daha sonra mağduru, saldırganlar kontrol ettikleri bir numarayı aramaya yönlendirir. Burada kurbanların hassas bilgilerini girebilmeleri için canlı bir kişiye bağlar.

SMS Phishing (SMS Oltalama)

Kavramsal olarak e-posta phishing’e benzer, ancak saldırganlar ‘tuzağı’ göndermek için cep telefonu metin mesajlarını kullanmaktadır. Genellikle kullanıcıyı bir bağlantıya tıklamaya, bir telefon numarasını aramaya veya saldırgan tarafından SMS mesajı yoluyla sağlanan bir e-posta adresiyle iletişim kurmaya davet eder.

You may also like

1 Yorum

Netiket Nedir? - İnternet Etiği Kuralları Nelerdir? - Merakaver Nisan 25, 2021 - 5:05 pm

[…] ederek insanların hassas bilgileri veya verilerini elde etmeye yönelik sahtekarlık girişimidir. Phishing (oltalama)Nedir? yazımıza bir göz […]

Cevapla

Yorum Yaz