Pierre Cardin Kimdir? Efsane Modacının Hayatı, Kariyeri

by merak-aver
0 Yorum
pierre cardin kimdir

Pierre Cardin Kimdir?

Dünyanın en ünlü modacısı Pierre Cardin hayatını kaybetti. 98 yıllık yaşamının ardından geride muhteşem bir marka değeri bıraktı. Peki, onu böylesine ünlü ve eşsiz yapan sebepler nelerdi? Pek çok kişinin aklındaki soruları cevaplandırmaya çalıştık. Peki Pierre Cardin kimdir?

Doğumu ve Gençlik Yılları

pierre cardin kimdir

Pierre Cardin 2 Temmuz 1922, İtalyan doğumlu Fransız moda tasarımcısı. Maria Montagner ve Alessandro Cardin’in oğlu olarak kuzey İtalya’daki Treviso yakınlarında doğdu. Ailesi zengin toprak sahipleriydi, ancak faşizmden kaçmak için İtalya’yı terk ettiler ve 1924’te Fransa’ya yerleştiler. Şarap tüccarı olan babası, pierre’nin mimarlık okumasını diledi, ancak o çocukluğundan beri terzilikle ilgilendi.

Cardin, Cardin, kariyerine erken başlayarak, 14 yaşında bir giyimcinin çırağı olarak çalıştı. Bu sırada moda tasarımı ve yapımının temellerini öğrendi. 1939’da, kadınlar için takım elbise yapmaya başladığı Vichy’de bir terzi için çalışmak üzere evden ayrıldı. II.Dünya Savaşı sırasında, Kızıl Haç için çalıştığı biliniyor.

İnsanoğlu ne zaman giyinmeye başladı. Giyimin Tarihi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için linki ziyaret edebilirisniz.

Pierre Cardin’in Kariyeri

pierre cardin kimdir

Cardin, 1950’de kendi moda evini kurdu.

1960’larda Cardin, modaya uygulayacağı lisans sistemini oluşturdu. Bu dönemde piyasaya sürülen bir giyim koleksiyonu, tasarımcının logosunu giysilerin üzerinde sergileyerek bir ilke imza attı.

Uzay yolculuğu ve keşiflerden esinlenen Cardin, 1970 yılında NASA’yı (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) ziyaret etti ve burada, aya ilk ayak basan insan olan Neil Armstrong’un giydiği orijinal uzay giysisini denedi. Cardin uzay giysisini o kadar çok sevdi ki, 1970’te NASA için kendi tasarımını yarattı.

Pierre Cardin adı zamanla bir marka haline geldi. Başlangıçta yalnızca bir moda markası iken, daha sonra parfüm ve kozmetik sektörlerine de başarıyla yayıldı. 1988’den itibaren marka kapsamlı bir şekilde lisanslandı ve beyzbol şapkaları ve sigaralar gibi hiç alakası olmayan alanlarda da kendini gösterdi.

1986’da Women’s Wear Daily (WWD), Cardin’in yıllık gelirinin 10 milyon doların üzerinde olduğunu tahmin ediyordu.

2011 yılında Cardin, işini 1 milyar Euro değerinde satmaya çalıştı, ancak Wall Street Journal, Pierre Cardin’in marka değerinin, bu miktarın yaklaşık beşte biri kadar olduğunu düşünüyordu. Cardin sonunda markayı satmadı.

Pierre Cardin büyük ihtimalle eşcinseldi ama 1960’larda aktris Jeanne Moreau ile dört yıllık bir ilişkisi olduğu herkes tarafından biliniyordu.

1991’de UNESCO İyi Niyet Elçisi ve 2009’da Birleşmiş Milletler FAO İyi Niyet Elçisi olarak atandı.

Cardin, 29 Aralık 2020’de Neuilly-sur-Seine’deki Paris Amerikan Hastanesi’nde 98 yaşında yaşamını yitirdi.

Onu böylesine eşsiz ve ünlü kılan en büyük özellik belki de kendi sözlerinde saklıydı;

İnsanların istediği küçük elbiselerse, gözlerim kapalı yapabilirim. Ama ben her şeyin üstündeyim. Hayatım, La Couture’den çok daha yüksek bir entelektüel seviyede.

Kaynak: Wikipedia

You may also like

Yorum Yaz