16 Ocak 2022
Ara
Goalball Nedir ve Nasıl Oynanır?

Goalball Nedir ve Nasıl Oynanır?

Goalball, görme engelli sporcular için özel olarak tasarlanmış bir takım sporudur. Oyunun ortaya çıkışı 1946 yılına dayanır. Aslında, görme engelli II. Dünya Savaşı gazilerinin rehabilitasyonuna yardımcı olmak için tasarlanmıştı. İngilizcede kaleye atılan top, manasına da oyunu tüm kuralları ve ayrıntılarıyla sizin için derlerdik. İşte goalball nedir ve nasıl oynanır?

Goalball Nedir ve Nasıl Oynanır?

Oyuncular üç kişilik takımlar halinde yarışırlar. Ve içinde çan bulunan bir topu rakiplerin kalesine atmaya çalışırlar. Top elle atılır ve asla tekme atılmaz. Kulak ve el koordinasyonuna odaklanan sporun bu konuda bir eşdeğeri yoktur.

Goalball, Paralimpik Oyunlarında oynanan bir spordur. 1981 yılında kurulan, körler ve kısmen görenler için bir dizi spordan sorumlu olan Uluslararası Kör Spor Federasyonu (IBSA), sporun resmi yönetim organıdır. Müsabakalar ulusal düzeyde görebilen kişilere de açıktır. Ancak uluslararası IBSA onaylı turnuvalar için sporcuların B1, B2 veya B3 görme bozukluğu sınıflandırmasına sahip olmaları gerekir.

2017 yılı itibariyle 81 rakip ülke ve 270 uluslararası hakem bulunmaktadır. Sporun resmi kuralları IBSA web sitesinde verilmektedir. IBSA Dünya Goalball Şampiyonası 1978’den beri her dört yılda bir düzenlenmektedir. Bununla birlikte her dört yılda bir kurallar değiştirilebilmektedir.

Kapalı alanda, genellikle bir voleybol sahasında oynanan oyunlar, on iki dakikalık yarılardan oluşmaktadır. Beraberlik durumunda, altın gol uzatması iki tane üç dakikalık devre olarak gerçekleşir. Uzatmaların sonunda da beraberlik devam ederse, ikili bir atış (‘ekstra atışlar’ ve ‘ani ölüm ekstra atışlar’) kazananı belirler. Takımlar sırayla topu oyun alanının bir ucundan diğer ucuna atar. Ve oyuncular hem savunmada hem de hücumda kendi kalelerinin alanında kalırlar. Oyuncular, topun konumunu ve hareketini değerlendirmek için zil sesini kullanmalıdır. Gözlükler, kısmen görebilen oyuncuların hiç görmeyen oyuncularla eşit şartlarda rekabet etmesine olanak tanır. Bununla birlikte gözün tam olarak kaplanmasını sağlamak ve gözlüğün yerinden çıkması durumunda görüşü önlemek için gözlüklerin altına göz bantları takılabilmektedir.

Goalball Oyunu ve Kuralları Nedir?

Saha ve Top

IBSA goalball kuralları, oyun alanının 18 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğinde olmasını gerektirir. Kaleler sahanın genişliğini kapsar. Saha, 3 x 9 metre olmak üzere altı eşit bölüme ayrılmıştır. Her iki uçta da kalenin hemen önünde takım alanı mevcuttur. Bunun ötesinde her takımın iniş bölgesi var. Ortadaki iki bölüm topluca tarafsız bölge olarak adlandırılmaktadır.

Kortun çizgileri, sicim uzunluklarına bant yerleştirilerek yapılmaktadır. Bu, çizgiyi hem yetkililer için görsel hem de oyuncular için dokunsal yapar. Ayrıca, takım alanında, oyuncu yönlendirmesine yardımcı olmak için altı adet kare işareti (üç önde, bir iki tarafta ve bir tane kale çizgisinde) bulunmaktadır.

Top 1,25 kilogram ağırlığındadır. Ve birkaç gürültü çanı içerir. Topun çapı yaklaşık 24 santimetredir.

Oyun büyük ölçüde görme yerine işitme duyusuna dayanmaktadır. Bu nedenle; tezahürat, alkış veya cep telefonlarından gelen zil sesleri dahil tüm dış gürültüler yasaktır. Antrenörler oyunu etkilemek için emir veremezler. Oyuncular, görüş seviyesinden bağımsız olarak gözleri bağlanır.

Yetkililer

Resmi müsabakalar için, aşağıdaki görevliler sahadadır:

 

Hakemler (2) = Her hakem sahanın bir yarısında kenar çizgisindedir. Bir hakem ‘masa tarafı’, diğeri ‘masa dışı’ tarafıdır.

Kale hakemleri (4) = Her bir kale kenarının yanına yerleşik konumdadır. Oyunun hızı, saha dışına çıkan bir topu alması ve oyunun devam edebilmesi için çok önemlidir.

On Saniye Zamanlayıcılar (2) = Bir savunma oyuncusunun topa temas etmesi ile topun fırlatılması arasında geçen süreyi takip etmekle görevlidir. Oyunu geciktirme cezalarından sorumludur.

Golcü = Bir takımın aldığı mola ve oyuncu değişikliği sayısını takip etmek ve skoru tutmaktan sorumludur.

Oyun zamanlayıcısı ve yedek zamanlayıcı = Genellikle, bir basketbol puan tablosunda olduğu gibi, periyodun süresi sıfıra kadar geri sayar. Bu sayaca göre oyunu durdurmak ve başlatmakla görevlidir.

Oyuncular

Her takımın sahada aynı anda üç oyuncusu bulunur. Ve yedek kulübesinde en fazla üç oyuncu bulunabilir.

Genelde üç standart pozisyon vardır. Oyuncular, genellikle en iyi oldukları pozisyonda oynamayı tercih eder.

Merkez oyuncu savunmadan en çok sorumlu olanıdır. Çeşitli savunma düzenlemeleri olsa da tipik olarak takım alanının önündeki ortadaki kare işaretinde sıralanırlar. Merkez oyuncu en savunma pozisyonudur. Çünkü savunmak için hem sola hem de sağa hareket etme imkânı vardır. Ayrıca tipik olarak savunma koordinatörüdürler. Çünkü rakip takıma daha yakındırlar. Bu da topun hangi rakip oyuncuda olduğunu belirlemesine kolaylık sağlar.

Sol ve sağ kanatlar genellikle ilgili kenar çizgilerinden çıkan karma işaretlerin sonunda sıralanır. Ana savunma sorumlulukları topu kalenin her iki köşesinden uzak tutmaktır. Ancak merkeze doğru da savunma yaparlar.

Bir gol bir puandır. Ve top kale çizgisini tamamen geçmek zorundadır. Oyunun sonunda daha çok gol atan takım kazanır. Eğer maç berabere sonuçlanırsa, altın gol için üçer dakikalık iki uzatma periyodu oynanır. Uzatmalarda gol olmazsa penaltı atışları kazananı belirler. Maksimum on gol farkına ulaşıldığında; buna merhamet denir ve önde olan takım oyunu kazanır.

Goalball Nedir ve Nasıl Oynanır?

Oyun

Tipik olarak, atış yapacak oyuncu ayağa kalkar. Dokunsal çizgileri, takım arkadaşlarından gelen sesleri ve kendi kale üst direğini kullanarak yönünü tayin eder. Daha sonra ileriye doğru adım atar, eğilip atışını yapar.

Top, oyuncunun kendi iniş bölgesinde ve tarafsız bölgede herhangi bir yere çarpmalıdır. Atış tarzı tamamen oyuncuya bağlıdır. Pek çok oyuncu, kendi etrafında bir tur döndükten sonra topu fırlatır. Burada amaç dönüşün momentumuyla topa ek hız katmaktır.

Savunan oyuncular, karşı takımın topu attığını duyduklarında, kalçaları üzerinde kayarlar. Ve kollarını ve bacaklarını uzatarak mümkün olduğu kadar fazla alan kaplarlar. Burada amaç, vücudun herhangi bir kısmı ile topun geçmesini engellemektir.

Cezalar

Aşağıdaki ihlaller penaltı cezası gerektirir:

On saniye cezası = Topu on saniyede elinden çıkarmama durumunda.

Oyun gecikmesi = Oyuncu değişikliği için yanlış numaralar bildiren bir koç, oyundan önceki yazı tura için zamanında gelmeyen bir takım veya sahaya çok fazla veya çok az oyuncu girmek bunlara örnektir.

Kural dışı savunma = Bir savunma oyuncusu, vücudunun hiçbir kısmı takım alanına değmiyorken topla temas etmesi durumunda.

Kısa top = Top fırlatıldığında rakibin takım alanına ulaşmadığı durumda.

Yüksek top = Top atıldığında atıcının iniş bölgesine temas etmediği durumda.

Uzun top = Top atıldığında tarafsız bölgeye temas etmediği durumda.

Gözlükler = İzinsiz gözlüklere dokunma durumunda.

Sportmenlik dışı davranış = Bu, bir yetkiliyle tartışmaktan topu yere vurmaya ve küfür etmeye kadar çeşitlenmektedir.

Gürültü = Hücum takımı tarafından, top sahada ilerlerken savunmanın topu takip etmesini engelleyen gereksiz gürültü.

Penaltı durumunda, tek bir oyuncu bir atış için tüm kaleyi savunmak zorundadır. Kale, cezayı işleyen oyuncu tarafından korunur. Öte yandan, cezayı bir antrenör işlemişse, kaleyi savunacak oyuncuyu atış yapacak takımın antrenörü belirler.

Bir Göz Atın!!! CARROM OYUNU NEDİR NASIL OYNANIR?

Tartışmaya Katıl

Merakaver

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .