Sürdürülebilir Tarım Nedir?

by merak-aver
0 Yorum
sürdürülebilir tarım nedir

Sürdürülebilir Tarım Nedir?

Endüstriyel tarımın bazı savunucuları, “dünyayı beslemek” için ödememiz gereken bir bedel olduğunu iddia ediyor. Peki, bunun için bir bedel ödemek zorunda mıyız? Dünyayı besleyebilmenin bedelsiz yolu sürdürülebilir tarım nedir?

Bu yöntem, mevcut veya gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılama yeteneğinden ödün vermeden, toplumun mevcut gıda ihtiyaçlarını karşılayan tarım tekniğidir.

Tarım, iklim değişikliğine, su kıtlığına, arazi bozulmasına ve ormansızlaşmaya etki eden çevresel bir ayak izine sahiptir. Aynı zamanda tüm bu bozulmalardan da etkilenmekte.

Çiftçiler mahsul yetiştirip hasat ettiğinde, topraktan bazı besinleri çıkarırlar. Eğer ikmal yapılmazsa, topraktaki besinler tükenmeye yüz tutar veya verim azalır. Bu yüzden, bu tarım yöntemi doğal gaz veya maden cevherleri gibi yenilenemeyen kaynakların kullanımını en aza indirirken toprağı yenilemeye çalışır. Buna bağlı olarak;

– Sağlıklı toprak inşa etmek ve korumak

– Suyu akıllıca yönetmek

– Hava, su ve iklim kirliliğini en aza indirmek

– Biyoçeşitliliği teşvik etmeyi amaçlar.

Sürdürülebilir Tarım ve Organik Tarım Arasındaki Farklar

sürdürülebilir tarım nedir

Bir göz atın. Organik Tarım Nedir?

Bu iki tarım yöntemi, anlam olarak yakın olsa da bazı noktalarda birbirinden ayrıdır. Şöyle ki;

– Organik tarımın esas amacı verimlilik değil, sağlıklı ve kaliteli gıdaların üretimidir. Bu tarım yönteminde ise birim alandan elde edilen verimlilik yüksektir ve kullanılan maddeler çeşitlilik gösterir.

– İki tarım tekniği arasındaki fark sadece kimyasal girdi kullanımından oluşmaz. Elde edilen verim, gıdanın görüntüsü, lezzeti, besin değerleri ve sağlık üzerindeki oluşturduğu etkiler farklılık gösterir.

– Organik tarım sürdürülebilir tarıma göre bazı standartlar içerir. Sürdürülebilir tarım uygulamalarını kullanan tüm çiftçiler aynı zamanda organik tarım sertifikasına sahip olmaz veya organik tarım yürütmeyi tercih etmez.

– İki tarım yönteminde de yetiştirilen ürünlerin karşılaştırılmasına dayalı çalışmalar var. Buna bağlı olarak, magnezyum, fosfor ve demir içeriğinin organik ürünlerde daha fazla olduğu sonucu mevcut.

– Konvansiyonel üretim sırasında kullanılan nitrat kalıntı miktarı, organik ürünlere nazaran daha fazladır.

– Aynı zamanda organik tarım sonucu elde edilen ürünler, koku, tat, renk ve hoş koku bakımından daha üstün bulunmaktadır.

İki tarım yöntemi arasındaki farklar nelerdir sizin için derledik. Tarım ve hayvancılık hakkında sitemizde içerikler üretmeye devam edeceğiz…

You may also like

Yorum Yaz