25 Kasım 2021
Ara
Dikey Tarım Nedir?

Dikey Tarım Nedir?

dikey tarım nedir

Dikey tarım, mahsulleri dikey olarak istiflenmiş katmanlarda yetiştirme uygulamasıdır. Bu sayede 2020 itibariyle dünyada yaklaşık 30 hektar (74 dönüm) operasyonel dikey tarım arazisine bulunmaktadır. Dikey tarım nedir ve faydaları nelerdir?

Dikey Tarım Nedir?

Columbia Üniversitesi’nde Halk ve Çevre Sağlığı profesörü olan Dickson Despommier’in  1999 yılında öğrencileriyle yaptığı bir araştırma dikey tarım tekniğine hayat verdi.

Araştırmanın konusu şuydu: Eğer New York şehrinin çatılarında yiyecek yetiştirilseydi kaç kişi doyardı? İlk sonuç 1000 kişiyi doyurabileceğiydi. Daha sonra bitkileri dikey olarak birden çok katmanda, iç mekanlarda yetiştirme fikri bu rakamı 50.000 kişiye çıkardı. Ardından 30 katlı dikey bir çiftlik tasarımı bile yaptılar. O bina henüz yapılmamış olsa da pek çok tasarıma ilham kaynağı oldu. Ve dikey tarım kavramı popüler hale geldi.

Dikey tarım, tarım arazilerinin az olduğu ya da kullanılamadığı zoru şartlarda, ürün yetiştirme amacıyla geliştirilmiştir. Ayrıca biyofilik şehirler kavramının gelişmesiyle de dikey tarım bir alternatif haline gelmiştir.

Dikey tarım teknolojileri, geleneksel çiftliklere kıyasla büyük başlangıç ​​maliyetleriyle ekonomik zorluklarla karşı karşıyadır. Bu çiftliklerde LED’ler gibi ek ışık kullanımı nedeniyle büyük miktarlarda enerjiye talep duyar.dikey tarım nedir

Dikey Tarım Metodunun Amacı Nedir?

Bu tarım yöntemini kullanmanın ana avantajı, minimum alan gereksinimi ile artan mahsul verimidir.

Özel LED ışıklar gibi diğer en son teknolojileri birleştiren dikey çiftçiliğin mevcut uygulamaları, geleneksel çiftçilik yöntemleriyle elde edilen mahsul veriminin 10 katından fazla sonuç vermiştir.

Ek olarak, ürünler iç mekanlara yerleştirildikleri için hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Bu da aşırı veya beklenmedik hava olayları nedeniyle daha az mahsulün kaybolması anlamına gelir. Sınırlı arazi kullanımı nedeniyle dikey tarım, yerel bitki ve hayvanlara daha az zarar verir. Ve yerel flora ve faunanın daha fazla korunmasına yol açar.

Dikey Tarım Teknikleri

Hidroponik Yöntemi

Topraksız bitki yetiştirme tekniğini ifade eder.

Akuaponik Yöntemi

Bir döngü sistemidir. Balık tanklarından gelen besin açısından zengin atık su filtrelenir ve daha sonra bir biyo-filtreye yönlendirilir. Bitkiler besinleri emer ve atık suyu arıtarak balık tanklarında yeniden kullanma imkanı verir.

Aeroponik Yöntemi

NASA’nın 1990’larda uzayda bitki yetiştirmenin verimli bir yolunu bulma girişimiyle ortaya çıkmıştır. Bitki yetiştirmek için herhangi bir sıvı veya katı ortama ihtiyaç duymaz. Bunun yerine, bitkilerin süspanse edildiği hava odalarında besinler içeren sıvı bir çözelti buğulanır.

Bir Göz Atın!!! GEMİ BROKER NEDİR?

Tartışmaya Katıl

1 comment
Merakaver

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .