19 Ocak 2022
Ara
Rejeneratif Tarım Nedir?

Rejeneratif Tarım Nedir?

Rejenerasyon, yenilenme veya verilen kayıpların tekrar yerine konması anlamına gelir. Günümüzde bu kavram pek çok alanda kullanılmaktadır. Örneğin; rejeneratif mimari, rejeneratif tıp, rejeneratif tasarım ve rejeneratif tarım gibi. Bu yazımızda rejeneratif kavramı çerçevesinde rejeneratif tarım nedir? Konusunu ele alacağız.

Rejeneratif Tarım Nedir?

Öncelikle rejeneratif tarımın kendisi bir tarım uygulaması değildir. Gıda ve tarım sistemlerine yönelik bir koruma ve rehabilitasyon yaklaşımıdır. Bu kavramın savunucuları, çeşitli diğer sürdürülebilir tarım tekniklerini bir arada kullanırlar. Üst toprağın yenilenmesine, biyolojik çeşitliliğin artırılmasına, su döngüsünün ve ekosistemin iyileştirilmesine, iklim değişikliğine karşı direncin artırılmasına ve toprağının sağlığının ve canlılığının güçlendirilmesine odaklanır.

Yenileyici tarımın uygulamaları, mümkün olduğunca fazla çiftlik atığının geri dönüştürülmesini amaçlar. Ve çiftlik dışındaki kaynaklardan kompostlanmış materyalin eklenmesini içerir. Küçük çiftliklerde ve bahçelerde rejeneratif tarım genellikle permakültür, agroekoloji, tarımsal ormancılık, restorasyon ekolojisi, temel tasarım ve bütünsel yönetim gibi felsefelere dayanır.

İklim değişikliğini hafifletmeye yönelik planların çoğu “sera gazı emisyonlarını azaltmaya” odaklanır. Rejeneratif tarım, karbondioksiti toprağa taşıyan bitkilerin yetiştirilmesiyle atmosferdeki karbondioksitin yakalanmasını hedefler. Halihazırda atmosferde bulunan sera gazlarını yetiştirme ve besleme yoluyla çekmeyi hedefleyen tek yaklaşımdır.

Rejeneratif tarım kavramını 1980’lerin başında ABD’li bir organik tarım hareketi olan ‘Rodale İnstitue’ kullandı. Bununla birlikte terim, 2010’ların başından itibaren giderek artan bir şekilde ortaya çıktı. PepsiCo, 2030 yılına kadar 7 milyon dönümlük arazilerinde yenileyici tarımı tedarik zincirlerindeki çiftçilerde uygulayacağını duyurdu. 2021’de Unilever, rejeneratif tarımı tedarik zincirlerine dahil etmek için kapsamlı bir uygulama planını duyurdu. The North Face, Timberland ve Vans’ın ana şirketi olan VF Corporation, 2021’de rejeneratif tarım kullanan kaynaklardan gelen kauçukları kullanacağını duyurdu. Nestle, emisyonlarını %95 oranında azaltmak amacıyla 2021’de rejeneratif tarıma 1,8 milyar dolarlık bir yatırım yapacağını duyurdu.

Bir Göz Atın!!! TARIMDA FERTİGASYON NEDİR?

Tartışmaya Katıl

Merakaver

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .