27 Kasım 2021
Ara
Sulu Tarım Nedir?

Sulu Tarım Nedir?

sulu tarım nedir

Sulama, mahsul üretimine yardımcı olmak için toprağa kontrollü miktarlarda su uygulanmasının yapay sürecidir. Peki sulu tarım nedir ve sulama çeşitleri nelerdir?

Sulu Tarım Nedir?

Kuru alanlarda ve ortalama yağıştan daha az yağışlı dönemlerde tarımsal ürünlerin yetiştirilmesine ve bozulmuş toprakların yeniden bitkilendirilmesine yardımcı olur.

Sulama, 5.000 yılı aşkın bir süredir tarımın merkezi bir özelliği olmuştur.

Arkeolojik araştırmalar, yağmurla beslenen tarım için yeterli doğal yağıştan yoksun alanlarda sulama kanıtı bulmuştur. Teknolojinin bilinen en eski kullanımı, günümüz İran’ının güneybatısındaki Huzistan’da MÖ 6. binyıla kadar uzanmaktadır.

Mezopotamya çiftçileri, M.Ö. 3000. Yıldan itibaren sulamayı kullandılar. Küçük kanallardan oluşan bir devre kullanıyorlardı. Bu sayede büyüme mevsimi boyunca mahsulleri düzenli olarak sulayarak çok yıllık sulama geliştirdiler.

Eski Mısırlılar, bentlerle çevrili arazileri sular altında bırakmak için Nil’in taşmasını kullanarak havza sulaması uyguladılar.

Sulu Tarım Nasıl Yapılır?

Sulama yöntemleri suyun bitkilere nasıl sağlandığına göre değişirler. Amaç, suyu bitkilere mümkün olduğunca eşit bir şekilde uygulamaktır.

Sulu Tarım Yöntemleri

sulu tarım nedir

Salma Sulama

Yerçekimi sulama olarak da bilinen salma sulama, en eski sulama şeklidir. Ve binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bu sistemde su, bir tarım arazisini ıslatmak ve toprağa sızmak için yüzey boyunca hareket eder. Tarihsel olarak, yüzey sulama, tarım arazilerinin sulanmasında en yaygın yöntem olmuştur. Ayrıca hala dünyanın birçok yerinde kullanılmaktadır.

Damla Sulama

Suyun, borulu bir ağ aracılığıyla düşük bir basınçla dağıtılmasıdır. Burada amaç her bir bitkiye ihtiyacı kadar suyu ulaştırmaktır. Ayrıca damla sulamanın tarla suyu verimliliği, doğru yönetildiğinde salma sulamaya göre yüzde 80-90 daha fazladır.

Yağmurlama Sulama

Burada amaç suyu, tarla içindeki bir veya daha fazla merkezi noktaya borularla iletmek ve üstten yüksek basınçlı sprinkler(fıskiye) veya tabancalarla dağıtmaktır.

Alt Sulama

Bitkilerin kök bölgesinin toprağın altında nemlenmesini sağlamak için su tablasını yapay olarak yükseltme yöntemidir. Genellikle saksı bitkileri için ticari sera üretiminde de kullanılmaktadır. Su aşağıdan verilir, yukarı doğru emilir ve fazlası geri dönüşüm için toplanır.

Seralarda alt sulama oldukça karmaşık, pahalı ekipman ve yönetim gerektirir. Bununla birlikte avantajları da mevcuttur. Su ve besin tasarrufu ve azaltılmış sistem bakımı ve otomasyonu sayesinde işçilikten tasarruf yüksektir.

Sonuç

1960’lara kadar su kıt bir kaynak olarak kabul edilmedi. Bununla birlikte o yıllarda gezegende şu anki insan sayısının yarısından azı yaşıyordu.  Bu yüzden yiyeceklerini üretmek için daha az suya ihtiyaç vardı. Fakat günümüzde su kaynakları için rekabet çok daha fazladır. Bunun nedeni, şu anda gezegende sekiz milyara yakın insanın olmasıdır. Bugün her zamankinden daha çok verimliliğe ve tasarrufa ihtiyacımız var.

Bir Göz Atın!!! TARIMDA AEROPONİK YÖNTEMİ NEDİR?

Tartışmaya Katıl

1 comment
Merakaver

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .