26 Kasım 2021
Ara
Tarımda Aeroponik Yöntemi Nedir?

Tarımda Aeroponik Yöntemi Nedir?

Tarımda aeroponik yöntemi nedir?

Aeroponik(aeroponics), toprak veya agrega (kum ve çakıl karışımı) kullanmadan hava veya sis ortamında bitki yetiştirme işlemidir. “Aeroponik” sözcüğü, Yunanca “aer-hava” ve “ponos-emek” sözcüklerinden türemiştir. Modern bir sera içinde aeroponik sistemde ürün yetiştirme işlemi ilk olarak 1986’da gerçekleşti. Bu bir fesleğen tohumuydu. 2006 yılına gelindiğinde ise tüm dünyada tarımda aeroponik yöntemi yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Tarımda aeroponik yöntemi nedir? sizler için derledik.

Aeroponik Tarım

Aeroponik yetiştirmenin temel prensibi;

– Bitkinin sarkan köklerine ve alt gövdesine besin açısından zengin su çözeltisi püskürtmek.

– Bu sayede kapalı veya yarı kapalı bir ortamda süspanse edilmiş bitkiler yetiştirmektir.

Bu noktada bitkinin sağlıklı büyümesi için kök bölgesindeki oksijen kilit rol oynar. Aeroponik yetiştirme, mikro su damlacıkları ile birlikte askıda gerçekleştirilir. Bu nedenle bitkiler bol oksijen, su ve besin kaynağı ile havada daha sağlıklı gelişir.

Aeroponik büyümeyi sürdürmek için su damlacık boyutu çok önemlidir. Çok büyük bir su damlası, kök sistemi içinde daha az oksijen bulunması anlamına gelir. Çok ince su damlaları ise, aeroponik sistemde sürekli büyüme için yanal bir kök sistemi geliştirmeden aşırı kök kılı üretir.

Tarımda Aeroponik Yöntemi Nedir?

tarımda aeroponik yöntemi nedirAeroponik yöntemle yetiştirilen bitkiler normal ortamda yetiştirilen bitkilere göre daha sağlıklı ve hızlı büyür. Bunun sebebi çevredeki zararlılardan ve hastalıklardan izole olmasıdır.

Bununla birlikte, çoğu aeroponik ortam tamamen dışarıya kapalı değildir. Bu nedenle zararlılar ve hastalıklar tehdit oluşturabilmektedir. Kontrollü ortamlar, bitki gelişimini, sağlığını, büyümesini, çiçeklenmesini ve meyve vermesini yükseltir.

Aeroponik yöntemde, bitkiden bitkiye temas azaldığından ve püskürtme ekipmanları steril olduğundan hastalık bulaşması sınırlıdır. Bu sistemin belirgin bir avantajı da bir bitki hastalanırsa, diğer bitkileri bozmadan veya enfekte etmeden bitki destek yapısından hızla çıkarılabilmesidir.

Aeroponik yöntemle yetişen bitkileri tutan ve destekleyen malzeme ve cihazların, hastalık veya patojenlerden arındırılması gerekir.

Bir Göz Atın!!! TARIMDA AKUAPONİK YETİŞTİRİCİLİK NEDİR?

Tartışmaya Katıl

1 comment
Merakaver

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .