27 Kasım 2021
Ara
Tarımda Akuaponik Yetiştiricilik Nedir?

Tarımda Akuaponik Yetiştiricilik Nedir?

tarımda akuaponik yetiştiricilik nedir

Akuaponik (Aquaponics) balık yetiştiriciliğini bitki yetiştirme ile birleştiren bir gıda üretim sistemidir. Burada amaç amonyağın nitrata dönüştürülmesidir. Peki tarımda akuaponik yetiştiricilik nedir ve bu sistem nasıl çalışır?

Tarımda Akuaponik Yetiştiricilik Nedir?

Bu sistemde bitkiler, kökleri toprak kullanılmayan yetiştirme haznelerine yerleştirilir. Aynı sisteme bağlı balık havuzlarında bulunan balıklardan çıkan atık su bu bitki köklerine yönlendirilir. Bu sayede suyun filtrelenmesi sağlanır. Daha sonra su, hidroponik alt sistemden geçtikten sonra temizlenir, oksijenlenir ve kültür balığı havuzlarına geri döner. Bu döngü süreklidir ve buna akuaponik sistem denir.

Çok kültürlü balık havuzlarındaki yüzer akuaponik sistemler, son yıllarda Çin’de büyük çaplarda kurulmaktadır. Bazı tesisler 2,5 dönümü (10.000 m2)alana ulaşmış durumdadır. Ve bu tesislerde, pirinç, buğday, kenevir zambağı ve diğer mahsuller yetişir.

Akuaponik Sistem Nasıl Çalışır?

tarımda akuaponik yetiştiricilik nedirBir akuaponik sistem, başarılı bir şekilde çalışmak için farklı canlı bileşenlere bağlıdır. Üç ana canlı bileşen bitkiler, balıklar ve bakterilerdir. Bazı sistemler ayrıca solucanlar gibi ek canlı bileşenler içerir.

Sistem, balıklar için su havuzu ve bitki yetiştirmek için hidroponik bölüm olmak üzere iki ana bölümden oluşur. Yenmemiş yemlerden veya balıkların yetiştirilmesinden oluşan atıklar suda birikir. Atık açısından zengin bu su, yüksek konsantrasyonlarda suda yaşayan hayvanlar için toksik hale gelir. Bu da bitkilerin büyümesi için gerekli besinleri içerir.

Birçok bitki akuaponik sistemler için uygundur. Verim ise atık sudaki besin maddelerinin yoğunluğu ve bakterilerin bitki köklerine ne kadarının ulaştığıyla alakalıdır.

Düşük ve orta besin gereksinimlerine sahip yeşil yapraklı sebzeler akuaponik sistemlere iyi uyum sağlar. Örneğin; lahana, marul, fesleğen, ıspanak, soğan ve tere gibi.

Domates, salatalık ve biber gibi diğer bitkiler daha yüksek besin gereksinimlerine sahiptir. Bu nedenle yalnızca büyük balık havuzlarına sahip akuaponik sistemlerde başarılı olur.

Tatlı su balıkları, akuaponik sistemlerde en çok kullanılan hayvanlardır. Kalabalıkta ve değişen şartlarda yaşayabilen tilapia balığı ev ve ticari projeler için en popüler balıktır. Gümüş levrek, yılan balığı, yayın balığı, yeşim levrek türleri de kullanılabilmektedir.

Akuaponik Yetiştiricilik İçin Gerekli Ekipmanlar Şunlardır:

Yetiştirme Tankı: Balıkları yetiştirmek ve beslemek için kullanılan tanktır.

Çökeltme Havuzu: Yenmemiş yiyecekleri ve ayrılan biyofilmleri yakalamak ve ince partikülleri çökeltmek için bir ünite.

Biyofiltre: Bakterilerin büyüyebildiği ve amonyağın bitkiler tarafından kullanılabilen nitratlara dönüştürdüğü yer.

Hidroponik Alt Sistem: Bitkilerin sudaki besinleri emerek yetiştiği kısım.

Hazne: Suyun aktığı ve buradan yetiştirme tanklarına geri pompalandığı sistemdeki en düşük nokta.

Bir Göz Atın!!! DİKEY TARIM NEDİR?

Tartışmaya Katıl

2 comments
Merakaver

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .