25 Kasım 2021
Ara
Teras Tarımı Nedir?

Teras Tarımı Nedir?

teras tarımı nedir

Teras Tarımı Nedir?

İnsanlar uzun zamanlar boyunca sarp arazilerin tarım yapmaya elverişli olmadığı düşündüler. Fakat artan nüfus ve gıda talebi nedeniyle tarım yöntemleri zaman içinde çeşitlendi. Teras tarımı da bunlarda birisi. Peki teras tarımı nedir, tarihi ve kullanım alanları nelerdir?

Teras tarımı, yüksek eğimli arazilerde daha etkili çiftçilik yapmak için kullanılan yöntemdir. Bu yöntem sayesinde basamaklar biçiminde düzenlenen eğimli yüzeyler tarım yapmaya elverişli hale gelir. Bu tür çevre düzenlemesine bu nedenle teraslama denir. Teraslı tarlalar hem erozyonu hem de yüzey akışını azaltır. Ayrıca pirinç gibi ürünleri sulayabilmek için gerekli sistem kolaylığını sunar.

 

Teras Tarımının Kullanım Alanları

Teraslı çeltik tarlaları doğu, güney ve güneydoğu Asya’da geniş kullanım alanlarına sahiptir. Bununla birlikte Akdeniz Havzası, Afrika ve Güney Amerika’da pirinç, buğday, arpa tarımında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Daha kuru bir iklime sahip olan Akdeniz Havzası’nın farklı bölgelerinde de teras çiftçiliği yapılır. Buralarda, üzüm bağları, zeytin ağaçları, mantar meşesi ve diğer mahsuller yetiştirilmektedir.

Güney Amerika And Dağları’nda çiftçiler, bin yılı aşkın bir süredir andenler olarak bilinen terasları kullandılar. Patates, mısır ve diğer yerel mahsulleri bu yöntemle yetiştirdiler.

Bu teraslı çiftlikleri, And Dağları’nda dağ köylerinin bulunduğu her yerde görmek mümkündür.  Çünkü İnka şehirlerinin ve Machu Picchu gibi dini merkezlerin ihtiyaçlarını ancak bu yöntemle karşılayabiliyorlardı.

Filipin Cordilleras’ın Pirinç Tarlaları, teras tarımının önemi nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenmiştir.

Tarihi

Babil’in Asma Bahçeleri, basamaklı terasları olan yapay bir dağın üzerine inşa edildiği düşünülmektedir.

Batı Afrika’da yoğun teras çiftçiliğinin M.S. 15. yüzyılın başlarından önce yapıldığına inanılıyor.

1970’lerde gelişen teknolojiyle birlikte çiftçiler Avrupa Alpleri’nde teras tarımını kullanma imkanı buldular. Tek dingilli iki tekerlekli minik traktörler sayesinde teraslı alanların hasatını yönetmek mümkün olmuştu. Çünkü bu minik traktörleri bir terastan diğerine kaldırıp indirebiliyorlardı.

2000’li yılların teknolojisi bu makinelerin daha da gelişmesine imkan verdi. Ve bu sayede artık %20’den fazla eğimli teras çiftliklerinde bile makineli tarım yapmak artık mümkün.

Bir Göz Atın!!! WU WEİ NEDİR?

Tartışmaya Katıl

1 comment
Merakaver

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .